Európske trhy otvorili obchodovanie poklesom: Akcie kvôli pádu amerických bánk naďalej slabnú!

Európske akciové trhy otvorili pondelkové obchodovanie poklesom. Je to reakcia na vývoj na americkom bankovom trhu v posledných dňoch, kde od piatka minulého týždňa (10. 3.) zatvorili úrady dve banky, obidve aktívne v technologickom sektore. Americká vláda následne začala konať, aby zabránila rozšíreniu problému na celý bankový sektor. Informovala o tom agentúra AFP.

Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 klesol po otvorení o 0,3 % na 7724,32 bodu. V rámci eurozóny hlavný index nemeckej akciovej burzy vo Frankfurte nad Mohanom DAX zaznamenal pokles o 0,1 % na 15.411,42 bodu a kľúčový index parížskej burzy CAC 40 klesol o 0,5 % na 7186,25 bodu.

Bankový index STOXX, ktorý v piatok klesol o 3,78 %, zaznamenal v pondelok ďalší pokles o 4,3 %. Index tak smeruje k najväčšiemu poklesu za dva dni od invázie Ruska na Ukrajinu koncom februára minulého roka.

Akcie

Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/Csaba Nagy

Akcie bánk smerujú nadol

Výrazný pokles zaznamenali akcie nemeckej banky Commerzbank a švajčiarskej Credit Suisse. V prvom prípade klesli akcie o 7,5 %, v druhom o 7,8 %. Akcie britskej banky HSBC, ktorá v pondelok oznámila prevzatie britskej divízie americkej SVB s cieľom zabrániť rozšíreniu krízy na britský finančný trh, klesli o 2,6 %.

Už skôr, ešte pred otvorením európskych trhov, zaznamenali pokles akciové trhy v Japonsku či Singapure, pričom nadol opäť smerovali najmä akcie bánk. Akcie bánk v rámci indexu Topix klesli počas dnešného obchodovania o 4 % a akcie najväčších singapurských bánk zaznamenali pokles približne o 1 %.

Zatváranie bánk

Americké úrady najskôr v piatok zatvorili banku Silicon Valley Bank (SVB), od 80. rokov minulého storočia kľúčového poskytovateľa financií pre začínajúce technologické firmy. V nedeľu (12. 3.) urobili rovnaký krok aj pri Signature Bank so sídlom v New Yorku. Aj tá bola do veľkej miery aktívna v technologickom sektore. Americké úrady na to v nedeľu oznámili opatrenia na pomoc klientom bánk a zároveň ďalším inštitúciám v prípade potreby. V pondelok potom britská banka HSBC oznámila, že preberá britskú divíziu SVB za jednu libru (1,13 eura).

Silicon Valley Bank

Foto: SITA/AP

Najnovší vývoj v USA vyvolal na trhoch obavy z podobného vývoja aj v ďalších bankách. „Je tu stále riziko, že sa do ťažkostí dostanú malé banky s veľkým počtom klientov citlivých na pohyb úrokových sadzieb,“ povedal analytik zo Swissquote Bank Ipek Ozkardeskaya. Zároveň však dodal, že americké úrady robia opatrenia, aby šíreniu problému zabránili.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , bankový trh , bankrot , burza , finančná kríza , Silicon Valley Bank SVB , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy