Americké akcie výrazne posilnili: Ťažia z poklesu výnosov pri dlhopisoch

Americké akcie dnes výrazne posilnili, ťažia z poklesu výnosov pri dlhopisoch vlády Spojených štátov. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 1,17 percenta a zakončil obchodovanie na 33.390,97 bodu. Širší index S & P 500 stúpol o 1,61 percenta na 4045,64 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 1,97 percenta na 11.689,01 bodu.

Priaznivé údaje o ekonomike Spojených štátov zmiernili obavy investorov ohľadom budúceho hospodárskeho vývoja. „Nič nenaznačuje, že by sme sa mali zrútiť z útesu,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Robert Pavlik zo spoločnosti Dakota Wealth.

Inštitút riadenia dodávok (ISM) dnes uviedol, že index aktivity sektora služieb v USA vo februári klesol o iba desatinu bodu na 55,1 bodu. Zostal tak vysoko nad kľúčovou päťdesiatbodovou hranicou, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity v odvetví. Štatistici pritom znížili výhľad rastu HDP na tento rok na 54,5 bodu z februárových 54,6 bodu.

investovanie

Ilustračné foto. Foto: unsplash.com/Aidan Hancock

Oslabenie amerického doláru

Na devízovom trhu dnes americký dolár oslaboval voči košu ostatných popredných mien. Samotné euro si voči doláru okolo 22.00 h SEČ pripisovalo zhruba 0,3 percenta na 1,0633 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase strácal zhruba pol percenta na 104,5 bodu.

V centre pozornosti investorov naďalej zostáva budúci vývoj úrokových sadzieb americkej centrálnej banky (Fed). Negatívny vplyv na kurz dolára mali štvrtkové výroky prezidenta pobočky Fedu v Atlante Raphaela Bostice. Ten sa vyslovil v prospech toho, aby centrálna banka naďalej zvyšovala úrokové sadzby iba o štvrtiny percentuálneho bodu.

Viac o téme: akcie , Amerika , dlhopisy , investovanie , posilnenie

Súvisiace články

Aktuálne správy