Penta nechce odísť z trhu zdravotného poistenia

Hovoriť o možnosti vyvlastnenia zdravotnej poisťovne Dôvera je podľa hovorcu akcionára poisťovne skupiny Penta Martina Danka predčasné. Penta si chce počkať na detailné riešenie.

Akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera, skupina Penta Investments, stále trvá na tom, že z trhu verejného poistenia odísť neplánuje. K zámeru vlády vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu sa vyjadruje opatrne. Podľa hovorcu Penty Martina Danka je materiál, ktorý v stredu schválila vláda (zámer vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku, pozn. red), málo konkrétny na to, aby k nemu vedeli zaujať bližšie stanovisko. Pokiaľ nebudú mať detailné parametre riešenia, nebudú sa k tejto téme ďalej vyjadrovať. Možnosť prípadného vyvlastnenia poisťovní považuje Danko za predčasnú.

„Zatiaľ sa nič také neuskutočňuje. Je to v rovine vyhlásenia a nie je mi známy žiadny zákon, ktorý by bol na stole a ktorý by riešil vyvlastnenie,“ povedal Danko. Z troch možností, ktoré predstavil rezort zdravotníctva na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nepreferuje Penta ani jednu. „Ak má byť nejaké rokovanie, nebolo by na mieste, aby sme mimo rokovaní formovali, čo by sme chceli a nechceli, čo sa nám páči viac alebo menej. Chceme podnikať vo verejnom zdravotnom poistení a to je naše stanovisko,“ konštatoval Danko. Zároveň však pokračoval s tým, že je tu nejaká politická vôľa, ktorej, keď bude presadená parlamentom, sa bude treba prispôsobiť. „Čo samozrejme nevylučuje ochranu svojich záujmov prostredníctvom právnych krokov, ale to už veľmi predbiehame,“ ukončil Danko.

Materiál, ktorý ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská kabinetu v stredu predložila, predpokladá tri možnosti ako pretvoriť existujúci systém viacerých poisťovní na jednu. Za prioritný spôsob pritom rezort zdravotníctva považuje dosiahnutie dohody s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní o odkúpení ich akcií alebo vymedzených aktív. Rovnaký scenár považuje za ideálny aj premiér Robert Fico. Ak by sa však vláda s poisťovňami nedohodla, na rad by mohol prísť proces vyvlastnenia. Tento spôsob vytvorenia jednej poisťovne obhajuje ministerstvo verejným záujmom, ktorým v tomto prípade môže byť vytvorenie funkčného a efektívneho mechanizmu verejného zdravotného poistenia.

Treťou možnosťou je správa poistného kmeňa. V praxi by to znamenalo, že poisťovne aj naďalej zostanú vo vlastníctve súkromných spoločností, štát však prevezme nad nimi riadiacu kontrolu a spravovať ich bude bez zasahovania vlastníkov. Išlo by teda o istú formu nájmu. Akcionári by ako protihodnotu dostávali od štátu odplatu. „Tento prostriedok realizácie je doposiaľ neotestovaným a z tohto dôvodu rizikovým právnym hybridom,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v zámere. Keďže by štát poisťovniam aj naďalej poskytoval odplatu, je tu pochybnosť aj o tom, či je tento spôsob v súlade s cieľmi zavádzania unitárneho systému.

Súvisiace články

Aktuálne správy