J&T zvažuje opustenie EPH, šéf holdingu Číňanov za partnera nechce

, ČTK;TASR Foto: SITA

Energetický priemyselný holding chce opustiť finančná skupina J&T, ktorá v ňom doteraz drží 26 percent akcií.

Skupina zvažuje predaj časti majetku investičným fondom, koketuje aj so vstupom na burzu. Čínska CEFC, ktorá v Česku intenzívne nakupuje, v hre nie je.

Zámer opustiť EPH je dôvodom zvažovaného predaja podielu v novo vytváranej spoločnosti EP Infrastructure, pod ktorú chce EPH začleniť všetky svoje infraštruktúrne spoločnosti v strednej Európe. Týždenníku Trend to povedal predseda predstavenstva EPH Daniel Křetínský, ktorý v EPH drží rovnako ako podnikateľ Patrik Tkáč 37 percent akcií.

"Uvažujeme o dvoch možnostiach. Jednou je ponuka akcií v držbe J&T na burzu, druhou je ich kúpa zo strany globálnych infraštruktúrnych aj dôchodkových fondov s dobrým menom. S nimi sa môžeme zaujímať o lepšie ratingy aj nové spôsoby financovania," uviedol Křetínský. Z jeho ďalších vyjadrení vyplýva, že nový investor získa v EP Infrastructure 30 percent akcií a že EPH si v tejto firme ponechá manažérsku kontrolu.

Čínska spoločnosť CEFC, ktorá má podiel aj v skupine J&T Finance Group, nie je podľa Křetínského takým spoluinvestorom, ktorého by zvažovalo EPH. "Či k odchodu J&T z EPH skutočne dôjde, ukáže až to, či noví potenciálni spoluinvestori ponúknu skupine akceptovateľnú cenu," povedal.

Podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč usilujú o zvýšenie svojho podielu v Energetickom a průmyslovom holdingu (EPH) tak, aby cieľovo každý z nich kontroloval 50 % akcií spoločnosti. V reakcii na vyjadrenia Křetínského pre týždenník Trend to dnes potvrdil hovorca EPH Daniel Častvaj. Publikované informácie o chystanom odchode J&T z holdingu tak označil za nepresné. "Finančná skupina J&T z EPH odísť nemôže už len preto, že v ňom nikdy majetkovo prítomná nebola. Akcionári EPH sú podnikatelia Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, každý ovláda 37 %. Zvyšok kontrolujú private equity štruktúry ostatných akcionárov J&T," vysvetlil Častvaj.

Motiváciou pre odchod ostatných akcionárov je podľa neho skutočnosť, že veľkosť a hodnota EPH výrazne vzrástla a títo akcionári zvažujú investície do iných oblastí. Podľa hovorcu sa tak dosiahla dohoda medzi nimi, Křetínským a Tkáčom. "Vznik verejne obchodovateľnej entity, alebo vstup globálnych infraštruktúrnych a penzijných fondov, ešte viac posilní EPH v procese budovania celoeurópskej energetickej skupiny," avizuje Častvaj.

Z tohto dôvodu pripravuje EPH založenie dcérskej spoločnosti EP Infrastructure (EPIF), do ktorej vloží svoje infraštruktúrne aktíva. Následne holding ponúkne predaj minoritného podielu v EPIF, pričom EPH v nej naďalej zostane majorita aj manažérska kontrola. "K transakcii dôjde len za predpokladu, že valuácia podielu v EPIF sa stretne s očakávaním akcionárov EPH," dodal hovorca.
 

EPH vznikol v roku 2009, holding zahŕňa viac ako 40 podnikov v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Británii a v Taliansku. Podnikajú v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla, ako aj tranzitu zemného plynu.

Aktuálne sa o EPH hovorí najmä v súvislosti s podaním ponuky na kúpu nemeckých hnedouhoľných aktív švédskej firmy Vattenfall. Vattenfall v Nemecku predáva hnedouhoľné bane a nadväzujúce elektrárne s celkovým výkonom vyše 8 000 megawattov. V nadviäznosti na tender potom spoločnosť predáva aj desať východonemeckých vodných elektrární, ktoré majú výkon okolo 3 000 megawattov. Spoločnosť odhaduje, že by jej predaj nemeckých aktív mohol priniesť až 3,5 miliardy eur.

Súvisiace články

Aktuálne správy