Veľká rošáda na trhu! Jedného z najväčších mobilných operátorov na Slovensku kupuje firma z Emirátov

, ČTK/red

Spoločnosť Emirates Telecommunication Group Company, pôsobiaca pod značkou e&, kúpi od PPF Telecom Group podiel 50 percent plus jednu akciu v jej aktívach v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. V okamihu vysporiadania transakcie zaplatí e& za svoj podiel 2,15 miliardy eur.

Skupina e& získa podiel najmä v infraštruktúrnych spoločnostiach CETIN a mobilných operátoroch Yettel na bulharskom, maďarskom a srbskom trhu a tiež v O2 Slovakia a O2 Networks Slovakia. Súčasťou transakcie nie sú spoločnosti O2 a CETIN v ČR. PPF to v stredu oznámila v tlačovej správe.

Spoločnosť O2 je tretím najväčším mobilným operátorom na Slovensku. Na našom trhu pôsobí od roku 2007 a ku koncu minulého roka evidovala 2,3 milióna mobilných zákazníkov.

Mobilný operátor O2 podľa údajov uverejnených skupinou PPF Telecom Group v minulom roku na Slovensku vygeneroval tržby v objeme 324 miliónov eur, čo znamenalo medziročný nárast o 6 percent. Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou dosiahol 139 miliónov eur. Spoločnosť na Slovensku zamestnáva zhruba 750 ľudí.

Z finančného hľadiska ide podľa výkonného riaditeľa PPF Jiřího Šmejca o jednu z najväčších transakcií, akú kedy PPF uskutočnila.

Dohoda predpokladá navyše dodatočný zmluvný bonus vo výške 350 miliónov eur pre PPF, ktorý bude vyplatený v prípade prekročenia určitých finančných cieľov počas troch rokov po uzavretí transakcie. Ak nebudú tieto ciele splnené, počíta zmluva naopak s vrátením časti kúpnej ceny vo výške 75 miliónov eur.

Vyrovnanie transakcie firmy očakávajú na začiatku roka 2024 a podlieha schváleniu príslušnými regulátormi. Závisí pritom od uskutočnenia korporátnej reorganizácie, vytvorenia optimálnej a efektívnej kapitálovej štruktúry aj od realizácie určitých administratívnych procesov. Transakcia môže podliehať aj kontrole aj regulácii zo strany EÚ.

Partneri ponechávajú existujúceho generálneho riaditeľa PPF Telecom Group Baleša Šarmu na jeho pozícii a zabezpečia kontinuitu podnikania, pričom naplno využijú rozsiahle skúsenosti nadobudnuté manažmentom aj tímy PPF Telecom Group na príslušných trhoch, uvádza správa.

Obria transakcia

"Kúpna cena, ktorá spoločne so zmluvnými bonusmi môže dosiahnuť výšku až dva a pol miliardy eur, znamená z finančného hľadiska jednu z najväčších transakcií, akú kedy PPF realizovala. Som hrdý na to, ako Skupina dokázala toto aktívum od doby jeho nákupu zhodnotiť," uviedol výkonný riaditeľ skupiny PPF Jiří Šmejc. Dodal, že vďaka skúsenostiam, ktoré v danom regióne má PPF a vďaka globálnej sile e& môžu mať obe firmy oprávnené ambície na ďalšie zaujímavé akvizície aj synergie.

"Spojenie skúseností a expertízy PPF Telecom Group s našimi inovačnými kapacitami prispeje k posilneniu našej pozície v odvetví telekomunikácií v strednej a východnej Európe. Sme odhodlaní dosiahnuť synergiu, optimalizovať a zefektívniť nákupné procesy a zdokonaliť ponuku služieb zákazníkom v súlade s našou ambíciou byť vedúcou globálnou technologickou skupinou,“ dodal výkonný riaditeľ skupiny e& Hatem Dowidar.

Dohodou o partnerstve medzi PPF a e& vznikne významný hráč na telekomunikačnom trhu v strednej a východnej Európe. PPF spolu s e& cieli na dosiahnutie synergie okrem iného v nákupe či veľkoobchodných a roamingových dohodách. Partnerstvo umožní PPF Telecom Group využiť skúsenosti e& z iných trhov a rozvinúť ponuku moderných digitálnych produktov napríklad internetu vecí (IoT), uvádza tlačová správa.

Podľa analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala predaj majority v balkánskych telekomunikáciách potvrdzuje trend odchodu PPF z východu a zrejmé posilnenie na západe. Potvrdzuje to aj trend predaja strategických aktív subjektom z menej demokratických režimov. Pre zákazníkov značky O2 na Slovensku a Yettel v Maďarsku, Srbsku a Bulharsku to podľa Dohnala bude znamenať ľahší prístup k lacnejším značkám prístrojov a menšie šance na nižšie ceny za mobilné volania a internet. "Myslím, že ide o jednu z najväčších transakcií na trhu telekomunikačného biznisu v regióne a transakcií v tomto regióne vôbec," dodal.

Najväčšia telekomunikačná firma z Emirátov

E&, predtým Etisalat, je najväčšia telekomunikačná firma Spojených arabských emirátov. Vznikla v roku 1976 ako telefónna spoločnosť a v súčasnosti pôsobí ako globálna telekomunikačná skupina v 16 krajinách a poskytuje služby 164 miliónom zákazníkov.

PPF Telecom Group poskytuje mobilné a dátové služby, služby pevných liniek a internetovú televíziu. Má 18 miliónov mobilných zákazníkov, 1,1 milióna zákazníkov služieb pevného vysokorýchlostného internetu a viac ako 700 000 predplatiteľov internetovej televízie. Skupina zamestnáva celkovo 12 700 ľudí.

Viac o téme: Emirates Telecommunication Group Company , mobilné siete , O2 Networks Slovakia , PPF Telecom Group , predaj , telekomunikační operátori

Súvisiace články

Aktuálne správy