S detekciou buriny na poliach by podľa vedcov mohla pomôcť umelá inteligencia

S detekciou buriny na poliach by podľa vedcov z Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne mohla pomôcť umelá inteligencia. Poľnohospodári by vďaka nej napríklad mohli cielenejšie dávkovať herbicídy alebo vynechávať miesta pri hnojení. V tlačovej správe o tom v utorok informovala hovorkyňa univerzity Tereza Pospíchalová.

Cielená aplikácia pesticídov je jednou z oblastí, na ktorú sa zameriava tzv. precízne poľnohospodárstvo. S pomocou špeciálnych dronov môžu poľnohospodári plošne monitorovať polia a na základe získaných dát potom dokážu určiť, ktoré miesta sú postihnuté burinou a potrebujú ošetriť. Vyhodnocovanie snímok by pestovateľom mohla uľahčiť umelá inteligencia. Vedci podľa hovorkyne pracujú na optimalizácii procesu, zamerať sa pritom chcú na burinu, ktorú možno ťažko detekovať.

„Výsledky radu výskumov ukazujú výraznú úsporu herbicídov pri ich cielenej aplikácii, či už v podobe bodového využitia alebo plošného variabilného dávkovania. Objem použitého postreku sa môže znížiť o 30 až 80 percent,“ uviedol Vojtěch Slezák z Ústavu agrosystémov a bioklimatológie Agronomickej fakulty.

Menšia záťaž pre životné prostredie, ale aj nižšie náklady pre pestovateľov

Výsledkom cielenej aplikácie je nielen menšia záťaž pre životné prostredie, ale aj nižšie náklady pre pestovateľov. Potrebné údaje získavajú poľnohospodári zo snímok vyhotovených dronmi. „Boom vo využívaní bezpilotných lietadiel pozorujeme medzi českými agronómami od roku 2022, keď sa na trh dostal cenovo dostupný a užívateľsky prívetivý dron,“ spresnil výskumník.

Cieľom vedcov je vytvoriť sadu odporúčaní, ktorými by sa poľnohospodári pri monitoringu buriny mohli riadiť. „Proces cielenej aplikácie zahŕňa tri fázy. Tou prvou je výber vhodného dronu a nastavenie správnych letových parametrov, napríklad výšky letu. Druhou oblasťou je vyhodnotenie dát s pomocou pokročilých algoritmov založených na strojovom učení – teda dátová analýza s využitím umelej inteligencie. Treťou kategóriou je potom samotná aplikácia postreku na pozemok, aby všetko zafungovalo tak, ako má. Jednoducho povedané, chceme vybrať to najekonomickejšie a najefektívnejšie riešenie pre agronóma,“ uviedol Slezák.

Budú testovať tri typy dronov a sústrediť sa pritom chcú na obilniny

Vedci budú testovať tri typy komerčne dostupných poľnohospodárskych dronov. Na získaných dátach potom budú „učiť“ umelú inteligenciu burinu rozpoznávať. Sústrediť sa pritom chcú na obilniny a v nich rastúcu burinu. „Väčšina v súčasnosti publikovaných výskumov sa venuje širokoriadkovým plodinám, ako je napríklad cukrová repa. My sa chceme zamerať na obilniny, pri ktorých je detekcia burín ťažšia,“ povedal výskumník.

Vo využití dronov vidí vedec všeobecne veľký potenciál do budúcnosti, čomu podľa neho zodpovedá aj rastúci záujem o tieto technológie medzi agronómami. „Drony pomáhajú poľnohospodárom nielen pri detekcii burín, ale tiež pri monitoringu aktívnych nôr hrabošov. Môžeme s ich pomocou zisťovať biotické i abiotické poškodenie porastu, cielene dávkovať herbicídy alebo vynechávať miesta pri hnojení,“ vymenoval.

Viac o téme: bezpilotné lietadlá drony , Brno , pesticídy , poľnohospodári , poľnohospodárstvo , umelá inteligencia AI , životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy