Regulátori v Európskej únii sa zaoberajú sporom medzi spoločnosťami Apple a Epic Games

Regulátori v Európskej únii sa zaoberajú rozhodnutím americkej technologickej spoločnosti Apple zabrániť výrobcovi videohier Epic Games v spustení vlastného obchodu na smartfónoch iPhone a počítačových tabletoch iPad v Európe. Európska komisia (EK) vo štvrtok podľa agentúry Reuters uviedla, že požiadala Apple o vysvetlenie tohto kroku a skúma, či postup firmy neporušuje pravidlá EÚ.

Spoločnosť Apple v stredu zrušila nový vývojový účet, ktorý firma Epic vytvorila vo Švédsku v snahe dostať svoju populárnu hru Fortnite späť na prístroje iPhone a iPad v Európe prostredníctvom vlastného obchodu. Firma Epic tak chcela využiť nové pravidlá EÚ známe ako Akt o digitálnych trhoch (DMA). Tie vo štvrtok vstupujú do platnosti a požadujú, aby Apple otvoril svoj ekosystém konkurencii.

Epic tvrdí, že zablokovaním vývojového účtu sa Apple zbavil jedného z najväčších potenciálnych konkurentov pre vlastný obchod App Store. „Je to vážne porušenie DMA a ukazuje to, že Apple nemá v úmysle umožniť skutočnú konkurenciu na zariadeniach s operačným systémom iOS,“ uviedla firma.

Firmy spolu od roku 2020 vedú právne spory kvôli 30-percentnému poplatku

Firmy Apple a Epic spolu od roku 2020 vedú právne spory kvôli 30-percentnému poplatku, ktorý si obchod App Store účtuje pri nákupoch v mobilných aplikáciách, ktoré si užívatelia jeho prostredníctvom stiahnu. Epic hru Fortnite v lete 2020 vybavil vlastnou platobnou bránou zabudovanou priamo v aplikácii, aby sa poplatku vyhol. Apple následne hru Fortnite z obchodu App Store stiahol.

Apple tvrdí, že právo zrušiť vývojový účet mu poskytli súdy pre porušovanie zmluvných záväzkov zo strany firmy Epic. „Vo svetle skorších a súčasných praktík spoločnosti Epic sa Apple rozhodol toto právo využiť,“ uviedla vo štvrtok firma.

Viac o téme: App Store , Apple , Epic Games , Európska únia EÚ , iPad , iPhone , súdny spor , videohry

Súvisiace články

Aktuálne správy