Avast nesúhlasí s výškou pokuty od Úradu pre ochranu osobných údajov: Zvažuje správnu žalobu

Bezpečnostná počítačová firma Avast nesúhlasí s pokutou 351 miliónov korún od Úradu pre ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) a zvažuje ďalšie kroky vrátane správnej žaloby. Rekordná pokuta sa týka odovzdávania neanonymizovaných údajov o zhruba 100 miliónoch užívateľov dcérskej spoločnosti Avastu Jumpshot. Avast ju na začiatku roka 2020 uzavrel. Firma to uviedla vo vyjadrení pre ČTK.

Avast spracovával osobné údaje užívateľov rovnomenného antivírusového programu a jeho rozšírenie pre internetové prehliadače. Časť údajov v skúmanej časti roku 2019 odovzdal svojej divízii Jumpshot, ktorá sa prezentovala ako firma sprístupňujúca dáta marketérom, ktorým poskytovala vhľad do online správania spotrebiteľov. Používatelia antivírusového programu boli spoločnosťou Avast nesprávne informovaní o prenose anonymných údajov na účely analýzy trendov, uviedol ÚOOÚ. Pokuta je právoplatná a je najvyššia, akú kedy úrad udelil.

„Rozhodnutie ÚOOÚ sa týka niekdajších činností zahŕňajúcich spracovávanie osobných údajov Jumpshotom, dcérskou spoločnosťou, ktorú Avast dobrovoľne uzavrel v januári 2020. Avast s rozhodnutím a opisom skutočností ÚOOÚ nesúhlasí a zvažuje ďalšie kroky vrátane správnej žaloby. Avast ďalej potvrdzuje svoj záväzok chrániť údaje a súkromie svojich užívateľov a proaktívne podniká kroky na ochranu súkromia, ktoré sú pre neho najvyššou prioritou. Zároveň je aj naďalej aktívnym členom celosvetových organizácií a iniciatív zameraných na ochranu osobných údajov,“ uviedol Avast vo vyjadrení.

Úrad v rozhodnutí zdôraznil, že spoločnosť Avast je jedným z popredných odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, ktorý ponúka verejnosti nástroje na ochranu údajov a súkromia. Jej zákazníci nemohli očakávať, že práve táto spoločnosť bude odovzdávať ich osobné údaje, respektíve údaje, na základe ktorých by mohla byť zistená nielen ich totožnosť, ale napríklad aj záujmy, preferencie, bydlisko, majetkové pomery, profesie a ďalšie údaje týkajúce sa ich súkromia.

Kvôli zaobchádzaniu s osobnými údajmi užívateľov má Avast problém nielen v Česku, ale aj v Spojených štátoch. Koncom tohto februára informovala americká Federálna obchodná komisia (FTC), že Avast musí v Spojených štátoch zaplatiť pokutu 16,5 milióna dolárov (vyše 393 miliónov Kč) a prestať predávať údaje o užívateľoch na reklamné účely. Firma podľa americkej komisie nepravdivo uvádzala, ako používa údaje užívateľov o prehliadaní internetových stránok. Takto získané informácie potom firma predávala bez zodpovedajúceho upozornenia alebo súhlasu.

Značka Avast je súčasťou spoločnosti Gen Digital, ktorá vznikla v roku 2022 spojením Avastu a americkej firmy NortonLifeLock.

Viac o téme: Avast , pokuta , Úrad pre ochranu osobných údajov , žaloba

Súvisiace články

Aktuálne správy