Apple vypúšťa tento termín zo svojich oznámení o kyberútokoch

Spoločnosť Apple varovala svojich užívateľov v Indii a ďalších 91 krajinách, že sa mohli stať obeťou útoku tzv. námzdného špionážneho softvéru (mercenary spyware), ktorého charakteristikou je, že je vykonávaný za finančnú odmenu. Upustila tak od spojenia štátom sponzorovaný, ktorý používala v predchádzajúcich upozorneniach pre podobné útoky, uviedla agentúra Reuters.

Apple v oznamovacom e-maili zaslanom cieľovým užívateľom, ktorý mala agentúra Reuters možnosť vidieť, uviedol, že zistil, že útočníci sa pokúsili vzdialene kompromitovať iPhony.

Firma predtým na svojich webových stránkach uvádzala, že jej oznámenie o hrozbách majú informovať a pomáhať užívateľom, ktorí by sa mohli stať terčom „štátom sponzorovaných“ útočníkov. V poslednej aktualizácii zverejnenej na internetových stránkach Applu sa ale uvádza, že oznámenie o hrozbách majú pomôcť užívateľom, „ktorí sa mohli stať terčom cielených útokov námezdného špionážneho softvéru“. Apple tiež upozornil, že takéto útoky boli v minulosti spájané so štátnymi aktérmi, vrátane súkromných spoločností vyvíjajúcich námzdový špionážny softvér pre štátne subjekty, ako je Pegasus od izraelskej NSO Group.

Apple odstránil termín „štátom sponzorovaný“ z popisu oznámenia o hrozbách po tom, ako opakovane čelil tlaku indickej vlády kvôli spájaniu takýchto narušení so štátnymi aktérmi, uviedol informovaný zdroj. Indickí opoziční politici obvinili vládu premiéra Naréndry Módího, že sa snaží nabúrať do ich mobilných telefónov po tom, ako Apple v októbri zverejnil správy, ktoré varovali pred „štátom sponzorovanými“ útokmi. Apple pred zverejnením najnovších varovaní viedol rozsiahle rokovania s predstaviteľmi Indie, dodal zdroj. Nie je jasné, či podobné obavy vyjadrili aj iné vlády.

Podľa Applu sú útoky mercenary spywaru vzácne a oveľa sofistikovanejšie ako bežná činnosť kyberzločincov. Firma podľa svojho vyjadrenia zasiela podobné oznámenia o hrozbách od roku 2021 niekoľkokrát ročne a k dnešnému dňu informovala užívateľov vo viac ako 150 krajinách.

Viac o téme: Apple , India , kyberútoky , oznámenia , štátom spozorovaný

Súvisiace články

Aktuálne správy