Toto je najdrahší dom v USA na predaj: Pozrite sa, čo je v ponuke za vyše štvrť miliardy dolárov! (foto)

, Redakcia

V Spojených štátoch sa pred pár dňami dostala na trh lukratívna nehnuteľnosť na Floride. S poriadne vysokou cenovkou pritom ide o najdrahšiu nehnuteľnosť v krajine, ktorá je momentálne na predaj. Čo všetko nový majiteľ získa a je cena vôbec reálna?

Najdrahší dom v Spojených štátoch aktuálne v predaji sa dostal na trh len pred niekoľkými dňami. Požadovaná cena pritom predstavuje neuveriteľných 295 miliónov dolárov. Ide pritom o unikátnu nehnuteľnosť, ktorej história sa začala písať pred viac ako troma dekádami. Nejde teda o žiadnu novostavbu.

Ako uvádza web cnbc.com, Gordon Pointe, ako sa táto nehnuteľnosť nazýva, je približne 9-akrový komplex v Naples na americkej Floride na pobreží Mexického zálivu. Situovaná je pritom v bohatej štvrti známej ako Port Royal.

Potenciálnym záujemcom sa pritom ponúka hlavný dom rozprestierajúci sa na pozemku s rozlohou viac ako 1000 metrov štvorcových so šiestimi spálňami a 24 kúpeľňami. Súčasťou komplexu sú aj dva domy pre hostí, každý s rozlohou takmer 500 metrov štvorcových. Celkový obytný priestor ponúkaných nehnuteľností tak prestavuje viac ako 2000 metrov štvorcových. Všetky objekty sú pritom situované na poloostrove s viac ako 500 metrami súkromného pobrežia. Súčasťou objektu je aj vlastné mólo či dokonca súkromný dok.

Ak sa vám zdá cena za takúto nehnuteľnosť, postavenú ešte v roku 1989, privysoká, zrejme nie ste sami. Jej potenciál však tkvie v niečom inom ako v samotných jestvujúcich budovách. Podľa realitného agenta Leightona Candlera zo spoločnosti Corcoran ide najmä o súkromie, pláž a „vzácnu príležitosť na výrazný rozvoj“.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov!

Celý ponúkaný objekt totiž podľa zverejnených informácií ponúka viac ako 18,5-tisíca metrov štvorcových na potenciálny rezidenčný rozvoj. Inak povedané, na pozemok sa pokojne zmestí osem domov situovaných priamo na pobreží Mexického zálivu.

Cena ako marketing?

Či je však cena adekvátna skutočne, otestuje až samotný trh. Dom s doteraz najvyššou cenou v ultraluxusnej plážovej komunite Port Royal sa podľa cnbc.com dostal na trh v decembri minulého roka za podstatne nižších 45 miliónov dolárov, čo je necelých 4300 dolárov za štvorcovú stopu. Pre porovnanie, cena za štvorcovú stopu Gordon Pointe je zhruba trojnásobná na úrovni 12 938 dolárov. Okrem toho je už rok na trhu napríklad tiež takmer 1,5-akrový pozemok susediaci s Gordon Pointe za požadovaných 63 miliónov dolárov.

Okolo najdrahšieho domu na realitnom trhu v USA sa môžete pokojne prejsť v mapách Google:

Faktom totiž je, že podobné prípady s bombasticky drahými ponukami sa už v Spojených štátoch objavili a nedopadli príliš slávne. Ako prvý príklad cnbc.com uvádza príbeh ponuky penthousu v New Yorku, ktorý sa v septembri 2022 dostal na trh za 250 miliónov dolárov. Rezidencia bola v ponuke 12 mesiacov, po ktorých bola cena znížená o 55 miliónov dolárov, teda 22 percent. Nehnuteľnosť je pritom stále na trhu za 195 miliónov dolárov.

Bude podľa vás niekto za Gordon Pointe ochotný zaplatiť požadovaných 295 miliónov dolárov?

Podobný príbeh sa písal aj na západnom pobreží Spojených štátov, keď sa v júni minulého roka dostalo na trh sedemspálňové sídlo v Los Angeles s 20 kúpeľňami známe ako Casa Encantada. Cena bola stanovená rovnako na 250 miliónov dolárov. Nasledoval veľmi podobný osud. Po neúspešnom hľadaní nového vlastníka bola nehnuteľnosť stiahnutá z predaja, aby sa následne vrátila na trh v novembri s cenou rovnako zníženou o 55 miliónov dolárov na 195 miliónov dolárov.

Viac o téme: ceny nehnuteľností, CNBC, nehnuteľnosti, realitný sektor, realitný trh, reality, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy