Stavebná produkcia v septembri medziročne vzrástla o 6 percent

Stavebná produkcia v septembri medziročne vzrástla o 6 %, keď dosiahla hodnotu 720 miliónov eur. Medzimesačne sa po zohľadnení sezónnych vplyvov v porovnaní s augustom 2023 zvýšila o 2,4 %. Darilo prácam na inžinierskych stavbách s rastom o takmer 20 %. Naopak, dominantná výstavba budov bola stále medziročne nižšia, tempo jej poklesu však výrazne spomalilo. V pondelok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Stavebné firmy v tuzemsku realizovali viac ako 90 % z celkovej produkcie odvetvia. Domáca produkcia stavebných firiem zostala v medziročnom raste už piaty mesiac po sebe. V septembri 2023 bola hodnota jej rastu 5,3 %. Celkový rast domácej výstavby ovplyvnila rozhodujúca nová výstavba s medziročným zvýšením o 8,9 %.

Z hľadiska výrobného zamerania práce na inžinierskych stavbách (vrátane výstavby ciest a diaľnic) rástli už posledných šesť mesiacov. Ich objem bol v septembri medziročne vyšší o takmer pätinu. Naopak, podielovo významnejšia výstavba budov nedosiahla úroveň rovnakého mesiaca minulého roka už siedmy mesiac v rade a aktuálne bola nižšia o 2,1 %.

Práce stavebných firiem vykonané v zahraničí po troch mesiacoch poklesu opäť rástli

Práce stavebných firiem vykonané v zahraničí, ktoré však netvoria ani desatinu celej produkcie stavebníctva, po troch mesiacoch poklesu opäť rástli, a to medziročne o 11,2 %.

V súhrne za deväť mesiacov roka 2023 produkcia stavebníctva mala objem takmer päť miliárd eur a v stálych cenách medziročne vzrástla o 1,7 %. Rástla iba tuzemská nová výstavba o 6,8 %, menšie opravy a údržba sa znížili o 6,5 %.

V členení podľa výrobného zamerania od januára do septembra tohto roka medziročný nárast o 19,2 % vykázala stavebná produkcia realizovaná na inžinierskych stavbách, avšak dominantná výstavba budov skončila v mínuse o 4,7 %. Objem stavebných prác v zahraničí bol v súhrne deviatich mesiacov nižší o 3,5 %.

Viac o téme: Slovensko , štatistika , stavby , stavebná produkcia , stavebné práce , stavebníctvo

Súvisiace články

Aktuálne správy