Volvo Cars zníži podiel vo výrobe elektromobilov Polestar: Prestane ho aj financovať

Švédsky výrobca osobných áut Volvo Cars zníži podiel vo výrobe elektromobilov Polestar Automotive Holding a prestane tohto nerentabilného výrobcu elektromobilov aj financovať, aby sa mohol sústrediť na vlastnú batériovú technológiu. Volvo chce previesť časť zo svojho podielu v hodnote približne 9,5 miliardy švédskych korún na svojich akcionárov. Zo súčasných 48 percent si v Polestaru ponechá 18-percentný podiel, oznámila dnes firma v tlačovej správe.

Silnú angažovanosť Volva v Polestarom kritizujú analytici, podľa ktorých Polestar odčerpáva Volvu zdroje, uviedla agentúra Reuters. Akcie Polestaru sa v poslednom čase prepadli kvôli pomalšiemu nábehu výroby, ako s akým sa počítalo, a tiež kvôli celkovému ochladeniu dopytu po elektromobiloch.

„Keďže máme významnú prevádzkovú spoluprácu s Polestarom a finančné vzťahy, je logické, že si v Polestaru zachováme vplyv prostredníctvom menšieho, 18-percentného podielu,“ uviedol prezident a generálny riaditeľ Volva Jim Rowan. S Polestarom má Volvo tiež finančný vzťah prostredníctvom nesplatenej konvertibilnej pôžičky v objeme jednej miliardy USD.

Väčšinový podiel, konkrétne 79,5 percenta, v automobilke Volvo Cars vlastní čínska firma Zhejiang Geely Holding. Šéf a majiteľ Geely Li Šu-fu drží v Polestaru podiel zhruba 39 percent. Geely má tiež podiely v automobilkách Aston Martin a Mercedes-benz a tiež vo výrobcovi nákladných vozidiel Volvo. Snaží sa tiež priviesť do Európy svoje ďalšie značky, ako napríklad značku prémiových elektromobilov Zeekr.

Geely bude naďalej podporovať Polestar prevádzkovo aj finančne. Volvo Cars bude podporovať Polestar v oblasti výskumu a vývoja, výroby a predaja.

Viac o téme: elektromobily , financovanie , podiel , Polestar , Volvo Cars , výroba , zníženie

Súvisiace články

Aktuálne správy