Volvo Cars prestane financovať dcérsku firmu Polestar: Akcie prudko spevnili

Švédska automobilka Volvo Cars prestane financovať svoj dcérsky podnik Polestar Automotive. S odvolaním sa na dnešné oznámenie firmy o tom informoval server CNBC. Akcie Volvo Cars v reakcii spevnili o viac ako 20 percent. Skupina oznámila, že možno odovzdá konanie churavejúcej značky luxusných elektromobilov Polestar väčšinovému akcionárovi Volvo Cars, ktorým je čínska spoločnosť Geely Holding.

Vo svojej výročnej správe automobilka Volvo Cars uviedla, že Polestar vstupuje do ďalšej fázy svojej cesty, ale že materská spoločnosť sa bude sústrediť na rozvoj značky Volvo Cars a podľa toho sústredí svoje zdroje. „Z tohto dôvodu vyhodnocujeme možnú úpravu podielu Volvo Cars v Polestaru, vrátane rozdelenia akcií medzi akcionárov spoločnosti Volvo Cars. To môže viesť k tomu, že sa Geely Sweden Holdings stane novým významným akcionárom, „dodala automobilka.

„Polestar má pred sebou veľmi zaujímavú budúcnosť, z firmy s jedným vozidlom sa stala firma s tromi vozidlami. Čoskoro, vlastne už v prvej polovici tohto roka, predstavia dve úplne nové autá, ktoré podnik posunú na novú rastovú trajektóriu, „povedal CNBC šéf automobilky Volvo Cars Jim Rowan.

Automobilka Volvo Cars drží v spoločnosti Polestar približne 44-percentný podiel, ktorý získala v roku 2015. Značka luxusných elektromobilov sa od vstupu na burzu v júni 2022 potýkala s problémami a podľa analytikov bola pre Volvo Cars ťažšia.

Čína, rast, elektromobily, Volvo Cars
Volvo. Foto: unsplash.com/Louis Tricot

Volvo Cars je súčasťou čínskej spoločnosti Geely, ktorá automobilku v roku 2008 kúpila za 1,8 miliardy dolárov (41,4 miliardy Kč) od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ten prevzal Volvo Cars v roku 1999 od švédskej skupiny Volvo, ktorá sa teraz sústredí na výrobu nákladných vozidiel.Krátko pred 15.00 h Sakcie Volvo Cars na burze v Štokholme pridávali asi 27 percent.

Viac o téme: akcie , dcérska spoločnosť , financovanie , Polestar , Volvo , Volvo Cars

Súvisiace články

Aktuálne správy