Systém Hydraulickej ochrany podzemných vôd Slovnaft už 50 rokov výrazne znižuje kontamináciu Žitného ostrova

Systém Hydraulickej ochrany podzemných vôd (HOPV) Slovnaft, ktorého hlavnou úlohou je ochrana čistoty a monitoring kvality podzemných vôd horného Žitného ostrova, je v prevádzke už päťdesiaty rok. Pravidelným odčerpávaním podzemnej vody systém za 50 rokov znížil kontamináciu územia z 18 kilometrov štvorcových (km2) na 0,42 km2, informovala v pondelok spoločnosť Slovnaft.

„Ochranný systém tvorí spolu 799 hydrogeologických vrtov a pokrýva územie s rozlohou 80 km2, teda viac ako štvornásobok pôvodne znečisteného územia. Princíp ochrany spočíva v kontinuálnom čerpaní podzemnej vody pod rafinériou a v jej blízkom okolí, čo pod areálom vytvára tzv. veľkoplošnú hydraulickú depresiu,“ popísal Štefan Marenčák, manažér Výskumného ústav pre ropu a uhľovodíkové plyny (VÚRUP), patriaceho pod Slovnaft.

Hydraulická depresia, teda lokálne zníženie hladiny podzemnej vody, má tvar lievika, čo podzemnú vodu z okolia vťahuje pod areál rafinérie. Monitorovacie vrty rozmiestnené v areáli a v širokom okolí rafinérie slúžia na pravidelný odber vzoriek a kontrolu kvality vody. Jeho prevádzka a údržba vyjde ročne na šesť miliónov eur, pričom za jeden rok sa zanalyzuje v priemere 7000 vzoriek odobratej podzemnej vody.

Systém HOPV v rámci tohto monitoringu zachytil napríklad aj úniky toxických látok do podzemnej vody z vrakunskej skládky, a upozornil tak na nutnosť jej sanácie. „Systém HOPV dnes preto slúži nielen ako sanačný mechanizmus na dedičstvo z minulosti, ale predovšetkým na preventívny monitoring, ktorého výsledky sú dôležité aj pre samosprávy a štátne orgány,“ doplnil riaditeľ VÚRUP Zsolt Novotný.

Viac o téme: kontaminácia , podzemné vody , Slovnaft , Žitný ostrov , životné prostredie

Súvisiace články

Aktuálne správy