Stopne americký prezident vstup Japoncov do košických oceliarní? Biden chce preveriť predaj U.S. Steelu!

, ČTK/red

Americký prezident Joe Biden chce nechať preveriť plánovaný predaj oceliarní U.S. Steel do rúk Japoncov. Zdôvodňuje to národnou bezpečnosťou aj napriek tomu, že Japonsko je blízkym spojencom USA.

Vo štvrtkovom vyhlásení tiež podľa spravodajského serveru BBC vyjadril obavy z možného dopadu transakcie na spoľahlivosť dodávateľského reťazca. Správa, že tradičného amerického výrobcu ocele kupuje za zhruba 14,9 miliardy dolárov japonská spoločnosť Nippon Steel, prišla na začiatku tohto týždňa. Vznikla by tak jedna z najväčších oceliarskych spoločností na svete.

Transakcia bude pod drobnohľadom

Biely dom vo štvrtok uviedol, že podporuje, aby obchod starostlivo preskúmal Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) a prípadne protimonopolné úrady. Ako „krátkozrakú“ kritizoval transakciu aj významný odborový zväz United Steelworkers (USW).

Bidenova ekonomická poradkyňa Lael Brainardová uviedla, že americký prezident sa domnieva, že „kúpa tejto ikonickej americkej spoločnosti zahraničným subjektom – dokonca aj subjektom blízkeho spojenca – si zrejme zaslúži vážne preskúmanie“. Dodala, že prezident považuje U.S. Steel za „kľúčovú zložku“ celkovej domácej výroby ocele, ktorá je zásadná pre národnú bezpečnosť.

Dôrazné vyhlásenie Bieleho domu prichádza v čase, keď silnie kritika navrhovanej dohody zo strany demokratických i republikánskych zákonodarcov a silného odborového zväzu U.S. Steelworkers, ktorý zastupuje zamestnancov tejto tretej najväčšej americkej oceliarskej spoločnosti.

Ozývajú sa kritické hlasy

Štyria demokratickí a traja republikánski senátori tento týždeň dohodu kritizovali s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť alebo vzniesli otázky, prečo obe spoločnosti pred oznámením nekonzultovali dohodu s hlavným odborovým zväzom.

Podarí sa podľa vás dokončiť predaj U. S. Steelu a vstup Japoncov aj do košických železiarní?

Joe Biden urobil z obnovy americkej výroby hlavný pilier svojho pôsobenia v úrade prezidenta. Často pripomína, že za jeho funkčného obdobia vo výrobe vzniklo 800 000 pracovných miest.

V hre je aj budúcnosť slovenského výrobcu ocele

Spoločnosť U.S. Steel založili v roku 1901 v Pittsburghu J.P. Morgan a Andrew Carnegie. Podnik vlastní okrem iného aj košické železiarne U.S. Steel Košice, predtým Východoslovenské železiarne, ktoré sú jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku.

Košická hutnícka fabrika má pritom v celej transakcií špecifickú pozíciu. Japonskému Nippon Steelu totiž pri akvizícii amerického koncernu vôbec nešlo o európsky trh, ale o posilnenie pozície predovšetkým v Spojených štátoch amerických. Po oznámení transakcie sa tak začína ukazovať, že ani samotní Japonci zatiaľ nevedia, čo by s košickou fabrikou robili. Viac sa dočítate v našom nedávnom článku.

Viac o téme: akvizícia , hutnícky priemysel , Japonsko , Joe Biden , Nippon Steel Corporation , predaj , Spojené štáty americké USA , U.S. Steel , U.S. Steel Košice

Súvisiace články

Aktuálne správy