Spoločnosť U. S. Steel Košice dosiahla za rok 2023 čistú stratu 31 miliónov eur

Spoločnosť U. S. Steel Košice vykázala v roku 2023 čistú stratu 31 miliónov eur. Rok pred tým dosiahla pritom čistý zisk 332 miliónov eur. Košické oceliarne o tom informovali vo výročnej správe za minulý rok.

 „Strata v roku 2023 bola spôsobená najmä nepriaznivými obchodnými podmienkami, nižšími priemernými predajnými cenami všetkých produktov a inflačnými vplyvmi. Tieto negatívne vplyvy boli čiastočne kompenzované poklesom nákladov na suroviny, nižšími prevádzkovými nákladmi a nákladmi na energie, nižšími ostatnými nákladmi, najmä variabilnými mzdovými nákladmi a posilnením eura voči americkému doláru,“ uviedla spoločnosť.

Tržby a ostatné príjmy boli vlani na úrovni 3,756 miliardy eur. Z hľadiska množstva ocele hutnícky podnik vyrobil 3,987 ton brám. Na konci minulého roka mali košické oceliarne 7712 zamestnancov.„V náročných podmienkach spôsobených pokračujúcou vojnou na Ukrajine, zvýšenými nákladmi na energie a náročným prostredím priemyselnej výroby na celom kontinente dosiahol tím spoločnosti USSK dobré finančné výsledky, prevádzkovú dokonalosť a pozoruhodné výsledky v oblasti bezpečnosti,“ uviedol v správe prezident U. S. Steel Košice, s.r.o., James E. Bruno.

zisk U.S. Steel Košice
Zisky košických oceliarní v tomto roku za rekordmi z predchádzajúcich rokov výrazne zaostávajú. Foto: SITA

Klesajúci trend v reálnej spotrebe ocele koncových výrobcov bude podľa spoločnosti spomaľovať oživenie v oceliarenskom sektore, ktoré sa zatiaľ očakáva v tomto roku. „Dopyt po oceli bude naďalej podliehať veľmi vysokej neistote, keďže žiaden z faktorov, ktoré prispeli k poklesu dopytu a výroby ocele v roku 2023, sa nezlepšil a podľa posledných prognóz sa výrazne nezlepší ani v najbližších mesiacoch,“ konštatovala spoločnosť. Na základe aktuálne predpokladaného vývoja hospodárstva a priemyslu EÚ sa predpokladá, že zjavná spotreba ocele sa v roku 2024 zvýši o 5,6%.Košický podnik patrí pod americké oceliarne U.S. Steel, ktoré by mal v rámci akvizície oznámenej koncom minulého roka prevziať japonský koncern Nippon Steel.

Viac o téme: financie , firma , Košice , podnik , strata , U. S. Steel Košice

Súvisiace články

Aktuálne správy