Rostec je pripravený plne nahradiť zahraničné zariadenia v plynárenstve

Ruský priemyselný konglomerát Rostec je pripravený plne nahradiť zahraničné zariadenia, ktoré sa používajú pri preprave zemného plynu. A dodávať aj veľké turbíny na výrobu elektriny. Uviedol to v utorok člen manažmentu.

Ruský ropný a plynárenský priemysel bol v minulosti výrazne závislý od dodávok technológie zo zahraničia. Ale po tom, čo Moskva vo februári 2022 vyslala svojich vojakov na Ukrajinu, veľa západných spoločností odišlo z Ruska a výmena zariadení zahraničnej výroby sa zrýchľuje.

Spoliehanie sa Ruska na západné odborné znalosti zvýraznil minulý rok spor o údržbu kompresorovej turbíny, ktorú vyrobila nemecká spoločnosť Energy Siemens pre podmorský plynovod Nord Stream 1. Spor viedol k zastaveniu dodávok ruského plynu cez plynovod, ktorý následne v septembri 2022 poškodili výbuchy.

„V súčasnosti je podiel ruských zariadení pri preprave plynu 80 %. Sme pripravení zabezpečiť stopercentnú náhradu dovozu v tomto sektore,“ povedal generálny riaditeľ Rostec Maksim Vybornych moskovskému think-tanku Infotec.

Rostec vedie Sergej Čemezov, ktorý pôsobil v bývalom komunistickom východnom Nemecku v rovnakom čase ako prezident Vladimir Putin.

Konglomerát dodáva aj turbíny na prepravu plynu

Konglomerát okrem iných činností dodáva turbíny na prepravu plynu a pre podzemné zásobníky. Podľa Vybornycha sú veľmi žiadané.

Spoločnosť United Engine Corporation z konglomerátu Rostec vyrába tiež plynové turbíny pre elektrárne, vrátane GTD-110M, prvej ruskej vysokokapacitnej turbíny, ktorá bola inštalovaná v elektrárni Taman na juhu krajiny. Turbína ešte nebola uvedená do prevádzky.

Rostec tvrdí, že ruská turbína je ľahšia a kompaktnejšia ako rovnaké zariadenie od spoločností GE a Siemens.

Viac o téme: plynárenstvo , priemysel , Rostec , Rusko , výroba elektriny , zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy