Mal byť pýchou slovenskej vedy a inovácií: AeroMobil nezískal od investorov peniaze a končí (foto)

Spoločnosť AeroMobil, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom v oblasti inovatívnych dopravných prostriedkov, je nútená ukončiť svoju činnosť, pretože sa jej nepodarilo získať od investorov dostatočné množstvo financií na pokračovanie vo výskumno-vývojových aktivitách. V piatok o tom informoval mediálny zástupca spoločnosti Štefan Vadócz.     

„Posledné rokovania s investormi, ktorých investícia mala v prípade dohody umožniť posilnenie vlastného kapitálu, neboli úspešné,“ uviedla spoločnosť. Firma o posilnení kapitálu rokovala niekoľko rokov s viacerými investormi, vrátane všetkých veľkých výrobcov z oblasti automobilového a leteckého priemyslu. Počas uplynulého roka bola tiež pripravená možnosť verejného upisovania akcií na burze prostredníctvom takzvaného reverzného zlúčenia.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Ukončenie aktivít ovplyvnila podľa AeroMobilu negatívna nálada na trhu rizikového kapitálu, keď jeho dostupnosť klesla od apríla minulého roku o viac ako 80 %, ale aj nedôvera trhu k iným konceptom, ako sú elektrické lietajúce zariadenia s kolmým vzletom a pristátím.

Napriek tomu je podľa vedenia AeroMobilu projekt lietajúceho vozidla naďalej dosiahnuteľný, pretože interný vývoj nebol ničím obmedzený, okrem dostupnosti kapitálu.

„AeroMobil počas dvanástich rokov vytvoril a vyrobil tri generácie lietajúcich prototypov, zaregistroval 14 patentov, vyprodukoval digitálne dáta, umožňujúce výrobu vozidla, globálnu značku s vysokou mediálnou hodnotou a životaschopnú víziu, ktorá inšpirovala výrobcov na celom svete, aby uvažovali o novom spôsobe leteckej mobility od dverí k dverám,“ pripomenula spoločnosť.

Spoločnosť ide do konkurzu

„Keďže manažment AeroMobilu vyčerpal v týchto dňoch všetky možnosti navýšenia kapitálu, je povinný podať návrh na konkurz,“ dodalo vedenie firmy. AeroMobil vznikol v roku 2010 a v roku 2013 predstavil prvý lietajúci prototyp spoločnosti – AeroMobil 2.5. Spoločnosť po pozitívnom prijatí odbornou komunitou v roku 2017 predstavila AeroMobil 4.0 a následne aj ďalšie testovacie vozidlo. Prototyp finálneho vozidla absolvoval letové skúšky od roku 2020.    

Firma získala od roku 2010 investície z celého sveta vo výške približne 25 miliónov eur. Vedenie spoločnosti a spolumajitelia počas uplynulých desiatich rokov absolvovali v spolupráci s významnými partnermi, akými boli investičné banky alebo privátne fondy, stovky prezentácií po celom svete s prevažne pozitívnym ohlasom. V roku 2022 manažment AeroMobilu predstavil projekt a vozidlo aj na investorskej roadshow v USA.

Viac o téme: AeroMobil , automobily , konkurz , konkurzy a reštrukturalizácie , lietajúci automobil , veda , veda výskum inovácie

Súvisiace články

Aktuálne správy