Dôležitá správa pre investíciu Volvo na východe Slovenska: Brusel sa vyjadril ku gigantickej štátnej podpore!

Slovensko získalo súhlas regulačných orgánov EÚ s poskytnutím štátnej podpory vo výške 267 miliónov eur na výstavbu továrne spoločnosti Volvo Cars, ktorá vzniká neďaleko Košíc. Ako informovala agentúra Reuters, fabrika má ročne vyrábať až 250 000 elektromobilov.

Európska komisia teraz oznámila, že „slovenská štátna podpora vo forme priamych grantov je v súlade s pravidlami EÚ a prispieva k strategickým cieľom EÚ v oblasti vytvárania pracovných miest, regionálneho rozvoja a únie Zelenej dohody“.

Švédska automobilka Volvo Cars, ktorú väčšinovo vlastní čínsky Geely Holding, už v roku 2022 oznámila, že vybuduje na východnom Slovensku závod na výrobu elektromobilov za 1,2 miliardy eur. Očakáva sa, že sériová výroba začne v roku 2026. Vďaka projektu by mohlo vzniknúť až 3300 nových priamych pracovných miest a tiež ďalšie nepriame pracovné miesta, poznamenala vo svojom vyhlásení komisia.

Je investičná pomoc od štátu takmer 270 miliónov eur pre automobilku Volvo adekvátna?

„Podpora má motivačný účinok, pretože bez verejnej podpory by príjemca realizoval projekt na alternatívnom mieste mimo Európskeho hospodárskeho priestoru,“ uviedla exekutíva. Podpora je podľa nej primeraná a obmedzená len na „minimum nevyhnutné na začatie investície na východnom Slovensku“. Opatrenie má pritom „obmedzený vplyv na hospodársku súťaž a obchod v rámci EÚ“, dodala Európska komisia. Naopak, výstavba fabriky prispeje k regionálnemu rozvoju.

Výstavba priemyselného parku, kde bude stáť aj továreň Volvo Cars, sa začala vlani vo februári pri dedine Valaliky na východnom Slovensku. Automobilový priemysel je hlavným motorom ekonomiky Slovenska, ktoré je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom áut na svete. Svoje fabriky už v krajine majú Stellantis, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Viac o téme: Európska komisia EK , investičná pomoc , investičný stimul , Jaguar Land Rover JLR , Kia Motors , štátna pomoc , Stellantis , Valaliky , Valaliky Industrial Park , Volkswagen , Volvo Cars

Súvisiace články

Aktuálne správy