Automobilka Aston Martin minulý rok vďaka vyšším cenám znížila stratu na polovicu

Britský výrobca luxusných automobilov Aston Martin v minulom roku znížil stratu o viac ako polovicu. Firme pomohol rast priemernej predajnej ceny áut na rekord, najmä vďaka záujmu o modely zo špeciálnej edície či model Valkyrie. Očistená strata pred zdanením klesla na 171,8 milióna libier zo 451 miliónov libier v roku 2022, uviedla automobilka v dnešnom oznámení.

Výsledky boli oveľa priaznivejšie ako odhady analytikov, ktorí čakali očistenú stratu pred zdanením 209 miliónov libier. Výnosy sa zvýšili o 18 percent na 1,6 bilióna libier.

Automobilka zažíva od svojho debutu na burze v roku 2018 ťažké časy. Hlavný akcionár a výkonný predseda správnej rady Lawrence Stroll sa snaží posilniť jej hotovosť a ziskové marže tým, že uvádza na trh športové vozidlá novej generácie. Zatiaľ posledným z nich je model Vantage, ktorý automobilka predstavila tento mesiac.

Spoločnosť zatiaľ nechala nezmenené výhľady na tento rok. „Hoci si uvedomujeme pretrvávajúcu geopolitickú a makroekonomickú nestabilitu a s ňou spojenú neistotu kvôli inflácii a dodávateľským reťazcom, naše kvalitné tímy naďalej spolupracujú s našimi partnermi a snažia sa minimalizovať potenciálne dopady na našu prevádzku,“ uviedla firma.

Aston Martin zároveň o rok posunul plány na výrobu svojho prvého batériového elektromobilu. Teraz očakáva, že prvý batériový elektromobil začne predávať v roku 2026. Automobilka Aston Martin bola založená v roku 1913. Jej autá preslávil okrem iného fiktívny tajný agent James Bond.

Viac o téme: Aston Martin , rok 2023 , strata , Veľká Británia , vyššie ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy