Akcionári U.S. Steel schválili prevzatie koncernom Nippon Steel

Akcionári americkej oceliarne U.S. Steel v piatok (12. 4.) v súlade s očakávaniami schválili jej prevzatie japonským koncernom Nippon Steel za 14,9 miliardy USD. Fúzia sa tak posunula o krok bližšie k dokončeniu, a to aj napriek tomu, že politici v USA sú čoraz viac proti transakcii. Informuje o tom agentúra Reuters.

Akcionári U.S. Steel na piatkovom mimoriadnom zasadnutí podporili transakciu viac ako 98 % hlasov. Nippon má podľa dohody zaplatiť za akciu U.S. Steel 55 USD. V čase oznámenia akvizície v polovici decembra 2023 to bolo o 40 % viac v porovnaní s úrovňami, na ktorých sa vtedy obchodovala.

Odvtedy sa však niekoľko amerických zákonodarcov postavilo proti dohode, pričom ako dôvod svojho odporu uviedli obavy o národnú bezpečnosť. Aj prezident Joe Biden vyhlásil, že U. S. Steel musí zostať americkou firmou a nesmie sa dostať do zahraničných rúk.

Akcie U.S. Steel v piatok stratili 2,1 % a uzavreli na úrovni 41,33 USD, čo je výrazne pod ponukou Nippon Steel. To jasne odráža neistotu investorov, či sa transakcia nakoniec uskutoční.

Dohodu skúmajú i regulačné orgány

Dohodu ostro kritizuje aj odborový zväz United Steelworkers (USW), ktorý sa obáva možnej straty pracovných miest. Dohodu skúmajú i regulačné orgány. Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch (CFIUS) sa stretol so stranami, aby prediskutoval dohodu, uviedla agentúra Reuters. A podľa portálu Politico americké ministerstvo spravodlivosti spustilo hĺbkové protimonopolné vyšetrovanie prevzatia.

Spoločnosť Nippon Steel sa zaviazala, že po akvizícii nezruší žiadne pracovné miesta, dodrží všetky dohody medzi odbormi a U. S. Steel, ako aj presunie svoju centrálu v USA do Pittsburghu, kde sídli U. S. Steel.

Viac o téme: akcionári , Nippon Steel , prevzatie , schválenie , U.S. Steel , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy