Zásadné zmeny v dôchodkoch: Pri vysokej inflácii sa budú zvyšovať aj viackrát za rok, minimálny dôchodok sa „rozmrazí“

Dôchodky na Slovensku sa budú valorizovať viackrát do roka v prípade, ak dôchodcovská inflácia dosiahne minimálne 5 %. Zároveň sa „rozmrazia“ minimálne dôchodky a do zákona sa opäť zavedie ich naviazanie na výšku životného minima.

Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD, Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila.

Za návrh hlasovalo 139 zo 141 prítomných zákonodarcov. Novela bude účinná od 1. januára 2024. Jej cieľom je umožniť automaticky reagovať na mimoriadne zvyšovanie spotrebiteľských cien vo vzťahu k poberateľom dôchodkových dávok. Hovorí o dvoch základných zmenách.

Jednou je predĺženie obdobia, za ktoré sa posudzuje vývoj spotrebiteľských cien v roku predchádzajúcom zvýšeniu dôchodkových dávok, z pôvodných šesť na deväť mesiacov. Zámerom je presnejšie zohľadniť infláciu pre riadnu každoročnú valorizáciu dôchodkov.

Valorizácia hocikedy počas roka

Druhá zmena spočíva v tom, aby sa dôchodky mohli valorizovať aj inokedy ako raz ročne k 1. januáru. Poslanci nakoniec upravili pôvodný návrh predkladateľov, keď schválili pozmeňujúci návrh Petra Cmoreja (SaS).

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Dôchodkové dávky sa tak budú zvyšovať kedykoľvek v priebehu roka v prípade, že rast cien za domácnosti dôchodcov prekročí 5 % od bezprostredne predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov. Štatistický úrad (ŠÚ) SR v tom prípade bezodkladne oznámi Sociálnej poisťovni zistenú dôchodcovskú infláciu. Poisťovňa má začať vyplácať vyššie dôchodky dva mesiace od oznámenia.

Výnimkou bude posledný kvartál roka, kedy sa tento postup už nepoužije. Zvyšovanie dôchodkov k 1. januáru bude vždy oproti dávke vyplácanej k 1. januáru predchádzajúceho roka, nie dávke zvýšenej v priebehu roka.

Minimálne dôchodky sa „rozmrazia“

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Erika Tomáša (nezaradený), ktorým sa „rozmrazia“ minimálne dôchodky, ktorých výška sa niekoľko rokov nemenila. Opätovne sa tak do zákona zavedie naviazanie minimálneho dôchodku na výšku životného minima.

Poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš. Foto: TASR

Vďaka návrhu mimoparlamentnej strany Hlas-SD sa rozmrazia minimálne dôchodky a klasické dôchodky sa budú valorizovať dvakrát do roka. Kvôli návrhu SaS a vládnej koalície sa však tak stane až od 1. januára budúceho roka. Po schválení novely zákona o sociálnom poistení parlamentom na to upozornil nezaradený poslanec Erik Tomáš z Hlasu-SD.

„Chcem poďakovať všetkým poslancom, ktorý napokon hlasovali za náš návrh, je výnimočné, keď v parlamente prejde opozičný návrh. Ale nemôžeme sa spolu s dôchodcami zmieriť s tým, že to bude platiť až od 1. januára, ako si pretlačila vládna koalícia a SaS,“ vyhlásil.

Tomáš: Nerozumiem, prečo až od budúceho roka

Tomáš podľa vlastných slov nerozumie tomu, prečo bolo nevyhnutné posúvať účinnosť zmien, ktoré mali pôvodne platiť už v tomto roku, keď inflácia je naďalej vysoká a dôchodcovia chudobnejú. Argument, že na to nie sú zdroje v tohtoročnom rozpočte, nie je podľa neho pravdivý. Náklady na skoršie zvyšovanie dôchodkov boli odhadované na približne 300 miliónov eur.

„Ja som aj na výzvu vládnych poslancov reagoval pomenovaním zdrojov, z ktorých bolo možné čerpať spomínanú sumu už v tomto roku. Či už išlo o rozpočet rezortu obrany, až po peniaze, ktoré by sa dali získať zo spolufinancovania eurofondov, keďže tie sa nemíňajú tempom, ako by sa mali,“ vysvetlil opozičný poslanec.

Predpokladá, že teraz nastane jedna z dvoch možností. „Buď naozaj dôchodcovia nedostanú v tomto roku už nič naviac, alebo bude na tomto mieste už o mesiac stáť Milan Krajniak s Borisom Kollárom a prídu s nejakým vlastným návrhom. Podobne, ako nám politicky ukradli obedy zadarmo,“ vyhlásil Tomáš. Ak pod tlakom Hlasu-SD dôjde k mimoriadnej valorizácii dôchodkov, strana to podľa neho podporí, ale označil to za politikárčenie.

Cmorej: Prešlo to aj vďaka SaS

Novela s dôležitými zmenami pri valorizácii dôchodkov prešla aj vďaka strane SaS, hovorí poslanec za liberálov Peter Cmorej. „Mojim pozmeňujúcim návrhom sme vylepšili a opravili, de facto úplne prerobili návrh strany Hlas. Tento návrh bol zlý, potreboval prepracovať a tak sa stalo,“ zdôraznil na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

Cmoreja mrzí, že schválené zmeny budú účinné až od budúceho roka, nebola však iná možnosť. Chybu podľa neho spravili predkladatelia, ktorí sa nedohodli s ministerstvom práce a neakceptovali všetky pripomienky rezortu pod vedením dočasne povereného Milana Krajniaka. Hnutie tak podľa Cmoreja deklarovalo, že nebude hlasovať za celý zákon, ak nebude posunutá jeho účinnosť.

Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita Peter Cmorej. Foto: TASR

„My sme urobili to, čo sa urobiť dalo. Návrh sme opravili a sme radi, že aj keď bohužiaľ nie tento rok, ale od 1. januára 2024 ak bude inflácia vyššia, dôchodky sa budú zvyšovať aj v priebehu roka,“ priblížil opozičný poslanec.

V pléne predstavil aj návrh, kde by sa dali nájsť zdroje na zvyšovanie dôchodkov už v priebehu tohto roka. Pomohol by podľa neho posun účinnosti tzv. rodičovského bonusu, ktorý by sa nevyplácal v roku 2023, ale až v roku 2024. „Peniaze, ktoré sú alokované v Sociálnej poisťovni na rodičovský bonus, ktorý je mimoriadne nespravodlivý a poškodzuje mnohých dôchodcov, mohli byť použité na spravodlivé zvýšenie dôchodkov všetkých dôchodcov. To sa však nestretlo s pochopením,“ dodal Cmorej.

Viac o téme: dôchodky , Hlas-SD , legislatíva , minimálny dôchodok , Národná rada SR NR , parlament , valorizácia

Súvisiace články

Aktuálne správy