Tomu sa hovorí úspešný rok: Firma známeho miliardára dosiahla zisk ako tri slovenské rozpočty!

, TASR/red

Priemyselný a investičný konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardára Warrena Buffetta vykázal za minulý rok rekordný čistý, ale aj prevádzkový zisk. Ten Buffett považuje za podstatne lepší ukazovateľ výsledkov spoločnosti. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.

Spoločnosť cez víkend zverejnila výsledky za minulý rok aj posledný kvartál a uviedla, že čistý zisk za rok 2023 dosiahol rekordných 96,2 miliardy amerických dolárov, čo je v prepočte takmer 89 miliárd eur. Ešte dôležitejší výsledok pre ňu však predstavuje prevádzkový zisk, ktorý rovnako zaznamenal rekord, a to na úrovni 37,4 miliardy dolárov. Tento zisk považuje Buffett za omnoho lepší ukazovateľ, keďže čistý zisk zahrnuje aj nerealizované zisky/straty z hodnoty investícií, čo vedie k prudkým výkyvom vo výsledkoch.

Pre ilustráciu, celkové výdavky slovenského štátneho rozpočtu, teda všetkých ministerstiev a štátnych úradov, dosiahli v minulom roku zhruba 31,4 miliardy eur. Vlaňajší čistý zisk Buffettovej firmy Berkshire Hathaway by postačoval na ufinancovanie celej slovenskej štátnej správy v minulom roku takmer trikrát.

Za 4. štvrťrok minulého roka predstavoval čistý zisk Berkshire Hathaway 37,57 miliardy dolárov. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka to znamená rast na viac než dvojnásobok, keďže za 4. kvartál roka 2022 vykázala spoločnosť čistý zisk 18,08 miliardy dolárov. Na pokrytie všetkých výdavkov vlaňajšieho slovenského štátneho rozpočtu by tak bez problémov postačil aj zisk spoločnosti iba za posledný štvrťrok minulého roka.

Väčšina zisku z investícií

Zisk z investícií a derivátov dosiahol 29,09 miliardy dolárov. V rovnakom období predchádzajúceho roka zaznamenala spoločnosť Berkshire Hathaway tento zisk na úrovni 11,46 miliardy dolárov.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Dobré výsledky vykázal konglomerát za 4. kvartál aj pri prevádzkovom zisku, čo sa odrazilo na celoročných výsledkoch. Za posledné tri mesiace minulého roka dosiahol prevádzkový zisk Berkshire Hathaway 8,48 miliardy dolárov, zatiaľ čo pred rokom to bolo 6,63 miliardy dolárov.

Investovali ste niekedy do akcií?

Spoločnosť zároveň dodala, že za 4. kvartál spätne odkúpila svoje akcie za 2,2 miliardy dolárov. Za celý rok tak spätne odkúpila akcie v celkovej hodnote 9,2 miliardy dolárov.

Koniec minulého roka bol pritom v spoločnosti Berkshire Hathaway, ako ako pre samotného Warrena Buffetta, poznačený smutnou udalosťou. Koncom novembra 2023 totiž médiá obletela správa, že zomrel Charlie Munger, Buffettov dlhoročný spoločník. Munger bol podpredsedom predstavenstva spoločnosti Berkshire Hathaway.

Viac o téme: akcie , Berkshire Hathaway , hospodárske výsledky , investovanie , štátny rozpočet , Warren Buffett , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy