Tomu sa hovorí obchod života: Drahocennú maľbu kúpila za štyri doláre!

Snívali ste niekedy o nájdení pokladu v obchode so starožitnosťami? V USA sa to opäť podarilo. V roku 2017 si v malom štáte New Hamshire na severovýchode Ameriky kúpila žena olejomaľbu za smiešne 4 doláre. Keďže dielo obsahovalo podpis známeho maliara NC Wyetha zažartovala, že maľba je pravá. To však netušila, že o šesť rokov neskôr sa dielo bude dražiť s odhadovanou cenovkou 150 až 250 tisíc dolárov.

Podľa znalcov z aukčného domu Bonhams Skinner si žena, ktorej identita ostáva neznáma, kúpila dielo v manchesterskom secondhande Savers, pri hľadaní zachovalých použitých rámov. Rovnako ako iné, poväčšine bezcenné a poškodené plagáty a výtlačky, bola aj táto maľba len opretá o stenu, informuje portál cnn.com.

Maľbu za 4 doláre si tak zobrala domov a keďže na internete o nej nevedela nájsť žiadne informácie, v nevedomosti si ju jednoducho zavesila do spálne. Po niekoľkých rokoch sa jej však dielo zunovalo a tak ho presunula do jednej z nepoužívaných skríň.

K objaveniu pokladu jej pomohol Facebook

Pri upratovaní v máji tohto roku obraz opätovne našla a jeho fotku zavesila do facebookovej skupiny s názvom „Veci nájdené na stenách“. Tá sa podľa samotnej skupiny zaoberá „príbehmi vecí nájdených na stenách, vykopaných na dvore či v opustenom dome cez ulicu od tvojej starej mamy“.

Členovia skupiny upozornili vlastníčku aby urýchlene kontaktovala bývalú kurátorku Lauren Lewisovú, ktorá sa starala o diela troch generácií rodiny Wyethovcov – najstaršieho Newella Conversa Wyetha, jeho syna Andrewa Wyetha a vnuka Jamieho Wyetha. Po detailnej analýze maľby si bola expertka Lewisová na 99 percent istá, že dielo je pravé a naozaj ho namaľoval NC Wyeth.

„Aj napriek tomu, že obraz mal drobné škrabance a mohol by prejsť povrchovým čistením nato, že za posledných 80 rokov nemá nikto ani tušenia akou cestou si musel prejsť, bol v naozaj pozoruhodnom stave,“ povedala Lewisová pre portál Boston Globe.

Syna Andrewa pravdepodobne neprekoná

Podľa známych informácií sa Newell Convers Wyeth venoval výrobe obalov pre vydavateľov románov a rôznych publikácií. Predmetná maľba, ktorá sa bude 19. septembra dražiť v americkom štáte Massachusetts, má byť podľa znalcov, jedna zo štyroch, ktorú namaľoval pri príležitosti nového vydania knihy „Ramona“. Tú v roku 1884 napísala americká poetka a spisovateľka Helen Hunt Jacksonová. Bonhams Skinner, aukčná spoločnosť, ktorá bude dielo dražiť, uviedla, že okrem tejto maľby sa podarilo nájsť už iba jednu ďalšiu.

NC Wyeth však nie je držiteľom rekordu najdrahšieho predaného diela rodiny Wyethovcov. Počas minuloročnej aukcie v aukčnom dome Christie´s v New Yorku, ktorú organizoval jeden zo zakladateľov Microsoftu Paul Allen, sa podarilo predať dielo Andrewa Wyeatha za neuveriteľných 23,2 milióna dolárov. To niekoľkonásobne prekročilo všetky odhady odborníkov.

Viac o téme: aukcia, aukčná spoločnosť, maľba, Microsoft, Spojené štáty americké USA, umenie

Súvisiace články

Aktuálne správy