Cena kľúčového kovu vystrelila do výšin: Je ohrozený rozvoj elektromobility či zelenej energie?

, Redakcia

Cena medi na burze v úvode týždňa vyskočila na historické maximá a dosiahla cenu 10,5 eura za kilogram. Ako ďalej konštatuje analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, tento vývoj prichádza po dlhšie trvajúcom rastovom trende a od začiatku roka ceny vzrástli až o 31 percent.

Ceny medi v súčasnosti rastú vďaka svetlým dlhodobým vyhliadkam. Meď má totiž pomerne široké využitie a v súčasnosti je dôležitým prvkom aj v rýchlo rastúcich segmentoch, ako je elektromobilita, obnoviteľné zdroje energie alebo infraštruktúra okolo umelej inteligencie.

Svetový dopyt po medi by mal podľa Mareka Nemkyho práve z týchto dôvodov vzrásť do roku 2035 až o 100 percent na úroveň 50 miliónov ton za rok. Na trh tak vďaka pozitívnym vyhliadkam vstupujú banky, investičné fondy ale aj ťažiari, ktorí postupne vytláčajú cenu medi nahor.

Na druhej strane však stoja špekulanti, ktorí sa rozhodli meď predávať kvôli slabému dopytu z Číny, ktorá spracúva až 44 percent svetovej produkcie medi. Meď využíva napríklad pri výrobe batérií do elektromobilov, ale aj vo výstavbe nehnuteľností, keďže má široké využitie v domovej elektroinštalácii, potrubiach, strešných systémoch a ďalších oblastiach. „Predajcovia vstupovali na trh, ale nepočítali s potenciálne vysokým záujmom, ktorý ich teraz núti uzatvárať svoje pozície, čo vedie k nákupom kontraktov na meď a opäť k rastu cien. Tento fenomén je známy ako „short squeeze“,“ dodáva analytik XTB.

Najväčším katalyzátorom rastu cien medi boli nedávne správy (z piatka) o tom, že čínska vláda a centrálna banka sa rozhodli podporiť sektor nehnuteľností. Čínska vláda začala vydávať dlhopisy vo výške 1 bilión čínskych jüanov s cieľom kúpiť časť ponuky bytov, ktorá vzrástla v poslednom roku o 24 percent, a podporiť sektor polovodičov a výroby. Finanční regulátori tiež podľa analytika oznámili, že zmiernia požiadavky týkajúce sa hypoték, napríklad zrušenie minimálnej úrokovej sadzby na hypotékach pri kúpe prvej a druhej nehnuteľnosti. Po tomto oznámení ceny priemyselných kovov opätovne vzrástli. Cena medi v piatok vzrástla o 7,46 percenta.

Bude podľa vás cena medi stúpať aj naďalej?

Marek Nemky zároveň dodáva, že prechod na obnoviteľné zdroje a elektromobilitu môže byť ohrozený vysokými cenami medi. Tá má po striebre najvyššiu elektrickú vodivosť a je kľúčová pri rozvoji komplexnej energetickej siete zameranej na decentralizáciu energetických zdrojov. Elektromobily využívajú viac ako dvojnásobné množstvo medi v porovnaní s tradičnými spaľovacími motormi, čo opäť zvyšuje dopyt po medi.

Dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2035 bude vyžadovať zdvojnásobenie svetového dopytu na úroveň 50 miliónov ton ročne. Problémom však je, že cena medi bola závislá na vývoji priemyslu, čo spôsobovalo, že ťažiari často neinvestovali do zvyšovania kapacít svojich baní. "Aby sme dokázali zvýšiť svetovú produkciu, cena medi bude musieť zostať na zvýšených úrovniach o čosi dlhšie, čo však na druhej strane bude ohrozovať a sťažovať ciele uhlíkovej neutrality," uzatvára Nemky.

Viac o téme: elektromobilita , investovanie , komodity , Marek Nemky , meď , obnoviteľné zdroje , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy