Koľko stojí vychystať dieťa do školy? Viacerým rodičom začiatok školského roka poriadne prevetrá peňaženky

, Redakcia

S koncom prázdnin a rýchlo blížiacim sa začiatkom školského roka finišujú prípravy na 4. september, kedy do lavíc zasadne niekoľko desiatok tisíc prvákov. Nie len pre rodičov tých najmenších však môže byť začiatok školského roka finančne náročný. Na nákup školských potrieb, ktoré nás môžu stáť aj niekoľko stoviek eur, je tak vhodné odkladať si priebežne.

Rovnako ako v prípade potravín či iných spotrebných tovarov aj ceny školských potrieb oproti minulému roku výrazne vzrástli. Rodičia prvákov tak iba za písacie pomôcky, zošity či potreby na výtvarnú výchovu môžu zaplatiť aj viac ako 100 eur. Ak sa to zráta s novým oblečením, úborom na telesnú či s tradičnou školskou aktovkou, suma sa vyšplhá ešte násobne vyššie.

Z prieskumu 2muse pre 365.banku, však vyplýva, že 14 percent rodičov odhaduje, že by sa do 100 eurovej hodnoty s nákupom základných školských pomôcok zmestiť mohli. Najväčší asi 40-percentný podiel rodičov si myslí, že ich školské nákupy budú stáť do 200 eur a približne štvrtina rodičov odhaduje jednorazový nákup do 300 eur.

Rodičia by mali plánovať vopred

„Školský rok je jeden z viacerých momentov v roku, ktorý predstavuje nápor na rodinný rozpočet. Preto odporúčame aj takéto výdavky vopred plánovať a odkladať si na ne priebežne. Pomôcť môže rozdeliť si ich na jednorazové, ktoré potrebujeme zaplatiť na začiatku školského roka a pravidelné, ktoré treba hradiť počas celého roka,“ uvádza hovorkyňa 365.banky Linda Valko Gáliková.

S nákupom školských pomôcok však nemusíte čakať na poslednú chvíľu ale zabezpečiť si ich môžete aj s väčším časovým predstihom. Školská taška alebo iné pomôcky totiž môžu slúžiť aj ako veľmi vďačný ale zároveň užitočný darček k sviatku či k Vianociam. Špeciálne príležitosti sú vhodným obdobím aj na obdarovanie hodnotnejším darčekom, napríklad prvým telefónom, vďaka ktorému sa s vami školák môže spojiť.

Samozrejme mnoho viacpočetných rodín nemusí siahať vždy po nových školských veciach. Školskú tašku, oblečenie či iné potreby môžu mladšie deti zdediť aj po súrodencoch, ktoré tieto veci už nepoužívajú či nepotrebujú.

Školskou aktovkou a peračníkom sa to nekončí

Ani po nákupe školských pomôcok, ktoré sú pre každého školáka povinnou jazdou, sa výdavky na školu nekončia. V priebehu školského roka sa totiž môžeme stretnúť s najrôznejšími poplatkami od doplatkov za učebnice, pracovné zošity, družinu a obedy až po o niečo viac zaťažujúce platby ako prípadný pobyt v škole v prírode či lyžiarsky výcvik.

Netreba však zabúdať ani na výdavky spojené s mimoškolskými aktivitami a krúžkami, v ktorých naše ratolesti zveľaďujú svoje pohybové či kreatívne zručnosti. Mnoho rodičov navyše dáva svojim deťom aj vreckové, čo je podľa viacerých odborníkov veľmi prospešné, keďže už od útleho veku učia deti hospodáriť s financiami.

Tak ako v prípade jednorazových výdavkov na školské pomôcky, treba priebežne šetriť peniaze aj na výdaje, ktoré nás postretnú počas roku, na pravidelnej alebo nepravidelnej báze. Podľa správy 365.banky to však týmto spôsobom robí asi iba tretina všetkých rodičov.

Rovnaký podiel rodičov hradí tieto výdavky z hlavnej finančnej rezervy. Tá by však mala podľa banky slúžiť skôr na neočakávané životné situácie ako strata zamestnania či prípadná práceneschopnosť. Asi 30 percent rodičov hradí pravidelné školské výdavky z aktuálnej výplaty, čo môže spôsobiť nárazový tlak na rodinný rozpočet.

Viac o téme: 365.bank , deti , finančná rezerva , mobilný telefón , obedy , peniaze , rodičia , škola , vreckové

Súvisiace články

Aktuálne správy