Slovensko pomôže Ukrajine s financovaním úverov, na splátky úrokov vyčleníme takmer 20 miliónov eur

Európska únia poskytne Ukrajine v roku 2023 úver až do výšky 18 miliárd eur. Nie je to však jediná pomoc, ktorou sa členské štáty snažia o uľahčenie financovania fungovania a obnovy vojnou zasiahnutej ukrajinskej infraštruktúry. Členské štáty sa totiž koncom minulého roka zaviazali, že počas nasledujúcich rokov poskytnú Ukrajine bonifikáciu úrokov z týchto poskytnutých úverov.

Ruská invázia na Ukrajine aj naďalej spôsobuje obrovské škody na majetku, obydliach či infraštruktúre. Podľa odhadovaných údajov Medzinárodného menového fondu a ukrajinských úradov sú príjmy Ukrajiny a jej vlády o 3 až 4 miliardy eur nižšie ako jej mesačné výdavky. Európska únia tak Ukrajine poskytne v tomto roku úver vo výške 18 miliárd eur.

Podľa dohody členských krajín Európskej únie z decembra minulého roka pritom pôjde o výhodné úvery s 10-ročným odkladom splatnosti. Členské štáty sa navyše zaviazali pokryť prevažnú časť úrokových nákladov. Záruky za tieto úvery sa budú poskytovať buď z rozpočtu Európskej únie alebo ich poskytnú členské štáty.

Podľa dohody by tak členské štáty mali odľahčiť Ukrajinu od splátok úrokových a administratívnych nákladov spojených s financovaním úveru. Cielia tak na potrebu Ukrajiny na financovanie okamžitých potrieb, rekonštrukcie zničenej infraštruktúry či udržateľnej povojnovej obnovy, ktorá má Ukrajinu v budúcnosti priblížiť európskej integrácii.

bonifikácia úrokov z ukrajinských úverov
Vojnou zmietaná Ukrajina má podľa odhadov každý mesiac o 3 až 4 nižšie príjmy ako výdavky. Na snímke následky ruského bombardovania mesta Odesa z júla 2023. Foto: SITA/AP

Európska únia bude podľa aktuálnych dohôd poskytovať úplne pokrytie subvencie nákladov na úvery do 31. decembra 2027. Európske orgány však budú presadzovať predĺženie dotácií aj po tomto dátume, aby zabezpečili pokrytie úrokových a administratívnych nákladov počas celej doby trvania úveru.

Koľko zaplatí Slovensko?

Každý členský štát Európskej únie tak bude podľa decembrovej dohody povinný dotovať náklady na úroky Ukrajiny, avšak v inej výške. Výpočet tejto sumy bude založený na hrubom národnom dôchodku krajiny za predchádzajúci rok. Konečnú sumu príspevkov sa tak Slovensko dozvie až na začiatku roka 2024.

Podľa odhadov by sa však maximálna suma mala vyšplhať najviac do výšky 19,8 milióna eur, ktoré budú vyplatené po častiach v jednotlivých rokoch. Návrh na podpis dohody, ktorý sa momentálne nachádza v pripomienkovom konaní, tak počíta s nákladmi pre slovenský štátny rozpočet vo výške zhruba 5 miliónov eur ročne od roku 2024.

Viac o téme: dotácia , Európska únia EÚ , hrubý národný dôchodok , príspevok , Rusko , Slovensko , Ukrajina , úrokové sadzby , úroky , úvery , vláda , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy