Ruská ekonomika zrýchlila štvrťročný rast na 5,4 percenta, vyššia je tiež inflácia

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska v prvom štvrťroku vzrástol medziročne o 5,4 percenta. Tempo rastu zrýchlilo z 4,9 percenta v posledných troch mesiacoch minulého roka. Ekonomiku podporili vojenské výdavky a priaznivý vývoj cien na ropy, vyplýva z predbežného odhadu, ktorý v piatok zverejnil ruský štatistický úrad Rosstat. Štatistici tiež oznámili, že inflácia sa v apríli zrýchlila na 7,84 percenta z marcového tempa 7,72 percenta.

Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli o pol percenta. Ceny potravín stúpli medzimesačne o 0,49 percenta a medziročne o 8,33 percenta. Nepotravinársky tovar oproti marcu zdražel o 0,41 percenta, medziročne potom o sedem percent.

Ruská ekonomika sa vlani vrátila k rastu. HDP sa zvýšil o 3,6 percenta po poklese o 1,2 percenta v roku 2022. Moskva vo februári toho istého roku začala vojnové ťaženie proti Ukrajine.

Medzinárodný menový fond (MMF) nedávno aktualizoval prognózu rastu ekonomiky Ruskej federácie a čaká silnejší rast. Pre tento rok počíta s rastom HDP o 3,2 percenta, krajina tak porastie najrýchlejšie z ekonomík, ktoré MMF označuje ako vyspelé. V roku 2025 čaká MMF spomalenie rastu na 1,8 percenta. Ruské ministerstvo hospodárstva očakáva v tomto roku zvýšenie HDP o 2,8 percenta.

Ruskej ekonomike môže vraj hroziť stagnácia alebo recesia

Ekonómovia pôsobiaci v Rusku na začiatku tohto roka varovali, že ekonomika teraz vykazuje vážne známky prehriatia, pretože Moskva pokračuje vo vojne proti Ukrajine. Napriek prevládajúcemu optimizmu varujú, že ekonomike môže hroziť stagnácia alebo recesia a známky stagnácie sa už prejavujú v odvetviach, ako je výroba automobilov a stavebníctvo.

Viac o téme: ekonomika , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , Medzinárodný menový fond MMF , rast ekonomiky , ruská ekonomika , Rusko , spotrebiteľské ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy