Predpoveď Európskej komisie pre Slovensko: Z energetického šoku by sme sa mali začať zotavovať v budúcom roku!

, Redakcia

Slovenskej ekonomike by sa v ďalších rokoch malo viac dariť, aspoň čo sa týka ekonomického rastu. V tomto roku by nám mal k 1,3-percentnému rastu hrubého domáceho produktu pomôcť silný export a investície. V budúcom roku by sa mala už aj spotreba na Slovensku začať zotavovať z energetického šoku a rast HDP by mal dosiahnuť 1,7 percenta.

V najnovšej makroekonomickej prognóze pre Slovensko to očakáva Európska komisia. V roku 2025 by sa pritom ekonomický rast mal vyšplhať na rovné dve percentá.

K lepšiemu výkonu ekonomiky nám podľa predpovede eurokomisie pomôžu investície, ktoré budú poháňané štrukturálnymi fondmi EÚ, plánom obnovy a vládnymi investíciami. 

Dobré správy prichádzajú aj v cenovej oblasti. Inflácia by sa mala znížiť z tohtoročných 10,8 percenta na budúcoročných 5,2 percenta. Nové opatrenia vlády vrátane opatrení zameraných na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií a nových sociálnych opatrení majú však zvýšiť deficit verejných financií, a to v ďalších dvoch rokoch prognózy.

Spotreba zostane tento rok utlmená

Ekonomická aktivita v tomto roku zostane ešte utlmená, a to v dôsledku slabej spotreby. Vládne opatrenia zmiernili vplyv rastúcich cien energií pre domácnosti a podniky začiatkom tohto roka, čím sa podľa Európskej komisie predišlo cenovému šoku na reálny disponibilný príjem. „V roku 2023 sa očakáva pokles súkromnej spotreby v dôsledku klesajúcich reálnych miezd. Pokiaľ ide o budúcnosť, rast spotreby sa má oživiť vďaka rastúcim reálnym príjmom a klesajúcim tlakom na ceny energií,“ očakáva eurokomisia.

Zmiernenie úzkych miest v dodávateľskom reťazci a ďalšie investície v automobilovom sektore povedú v druhej polovici tohto roka k zrýchleniu exportu a výraznému poklesu zásob. Zahraničný dopyt po hlavných exportných produktoch by mal zostať silný aj v rokoch 2024 a 2025, očakáva sa však, že rovnako silný bude aj nárast dovozu.

Trh práce zostáva napätý

Vývoj na trhu práce bude napätý. Miera nezamestnanosti bude podľa aktuálneho odhadu naďalej klesať zo 6,1 percenta v roku 2022 na 5,7 percenta v roku 2023 a 5,4 percenta v budúcom roku.

Rast nominálnych miezd má v tomto roku zaostávať za infláciou, čo naznačuje ďalšiu stratu kúpnej sily. Pri pozitívnejšej ekonomickej dynamike sa však očakáva, že v rokoch 2024 a 2025 budú odmeny zamestnancov rásť rýchlejšie ako inflácia, čo by znamenalo rast reálnych miezd.

Verejné financie budú problémom

V oblasti verejných financií nemá Európska komisia priaznivé očakávania. Slovenský deficit verejných financií sa podľa nej zvýši v tomto roku na 5,7 percenta, a to v dôsledku viacerých výdavkových opatrení. Ide napríklad o mimoriadne zvýšenie dôchodkov alebo opätovné zavedenie bezplatných obedov pre žiakov. K zhoršeniu deficitu prispievajú aj opatrenia na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií.

V budúcom roku sa predpokladá ďalšie zvýšenie deficitu verejných financií na 6,5 ​​percenta HDP, a to aj napriek zmierneniu inflačných tlakov a ukončeniu opatrení súvisiacich s energetikou. Prognóza nie je pritom lepšia ani na rok 2025, kedy by mal deficit verejných financií zostať stále na vysokej úrovni 6,8 percenta.

Podobne rastúci vývoj očakáva eurokomisia aj pri verejnom dlhu. Ten by sa mal v tomto roku mierne znížiť na 56,7 percenta, následne by však mal rásť na 59,9 percenta v budúcom roku a 62,9 percenta v roku 2025. „Nárasty sú spôsobené vysokými deficitmi, ktoré sú len čiastočne kompenzované silným rastom nominálneho HDP,“ upozorňuje Európska komisia.

Viac o téme: deficit verejných financií , Európska komisia EK , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , makroekonomické predikcie , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy