Postavia sa politici pred voľbami realite čelom? Ukážte, kde chcete zvyšovať dane, či škrtať výdavky, vyzýva ich minister financií (video)

Štátny rozpočet za prvý polrok tohto roka dosiahol deficit takmer 2,8 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje zhoršenie o 81 percent. Slovenské verejné financie sú v najhoršej kondícii za posledné roky. Po voľbách bude nevyhnutné zvyšovať dane, alebo škrtať výdavky. Minister financií preto vyzýva politikov, aby priniesli na jeho rezort návrhy, ako chcú po voľbách konsolidovať. Či sa ich pred voľbami dočká, je však otázne.

Príjmy štátneho rozpočtu počas prvej polovice tohto roka zaznamenali 14-percentné navýšenie, ktoré prinieslo do štátnej pokladnice o 1,228 miliardy eur viac ako tomu bolo v prvej polovici minulého roka. Ešte viac sa však zvýšili výdavky štátneho rozpočtu, ktoré narástli o 2,479 miliardy eur, čo znamená 24-percentné navýšenie.

Výsledkom je tak rozpočtový schodok 2,796 miliardy eur. Na zvýšené zadlžovanie môže Slovensko v budúcnosti doplatiť. O uzdravenie verejných financií sa však pokúša rezort ministerstva financií na čele s ministrom Michalom Horváthom.

Priplatia si fajčiari či vlastníci veľkých domov?

Ministerstvo financií predstavilo plán, z ktorého by mohla čerpať aj nová vláda. Jedným z opatrení na zníženie rozpočtového schodku je vyššie zdanenie zdraviu škodlivých produktov. Zdražieť by tak mohli najmä tabakové výrobky. Zvýšenie daní by však mohli pocítiť aj majitelia nehnuteľností.

V súčasnosti je výpočet dane z nehnuteľnosti pomerne nespravodlivý. V prípade viac poschodových domov je daň vypočítaná z najväčšieho nadzemného podlažia a za ostatné poschodia môže byť požadovaná daň najviac vo výške 33 centov za meter štvorcový. Po novom by sa však zdaňovala celá podlažná plocha domu. Najviac by si tak mohli priplatiť majitelia väčších domov.

Ministerstvo financií však navrhuje aj zefektívnenie daňových exekúcií vďaka čomu by sa mohli výsledky v tejto oblasti výrazne zlepšiť. Ministerstvo chce taktiež zlepšiť možnosť odpočtu výdavkov na služby spojené s vývojom a výskumom.

Výzva politikom: Ukážte, kde zvýšiť dane, či šetriť!

Minister financií Michal Horváth pritom od nástupu do svojej funkcie hovorí o tom, že sanovať slovenské verejné financie bude pre novú vládu doslova nevyhnutnosťou. Je preto vysoko pravdepodobné, že po voľbách nás čaká či už zvyšovanie daní, alebo škrtanie niektorých výdavkov. Politici sa však pred voľbami skôr predháňajú v nápadoch, kde čo najviac rozdať, aj keď je slovenský rozpočet v zlom stave.

Šéf rezortu financií preto vyzval predstaviteľov politických strán, aby prišli na ministerstvo aj s návrhmi, ako budú chcieť verejné financie po voľbách ozdravovať. Ministerstvo je podľa neho pripravené tieto návrhy spracovať a pripraviť na rýchle schválenie po voľbách.

„Teraz je ten čas, kedy môžu posielať na ministerstvo financií konkrétne, špecifické, merateľné opatrenia, ktorými by chceli prispieť k tomu, aby naše verejné financie boli zdravšie. Situácia vo verejných financiách je naozaj veľmi vážna, preto privítame akékoľvek námety,“ povedal Horváth.

Otázkou je, či sa vôbec nejakých nápadov na zvyšovanie daní, či škrtanie výdavkov na ministerstve financií dočkajú. Výnimkou je možno dlhodobo komunikovaný zámer Smeru dodatočne zdaniť banky. Politické strany majú totiž plné ruky práce s rozbehnutou kampaňou, kedy sa nepopulárne opatrenia jednoducho nenosia. Práve naopak, politické strany sa snažia nakloniť voličov na svoju stranu vďaka krokom, ktoré zaťažia rozpočet ešte viac.

Medzi lákadlá aktuálnej kampane politických strán patrí napríklad opätovné zavedenie plnohodnotného 13. dôchodku, možnosť bezúročných rodinných mikropôžičiek či poskytovanie štátnej bonifikácie úrokovej sadzby na hypotekárne úvery. Štátny rozpočet však môžu zaťažiť aj opatrenia ako zníženie DPH na potraviny či návrh zavedenia nulovej dane na predaj výrobkov z dvora.

Viac o téme: daň z nehnuteľnosti , daň z pridanej hodnoty DPH , dane , Michal Horváth , Ministerstvo financií SR MF , príjmy , štátna pokladnica , štátny rozpočet , verejné financie , voľby , výdavky

Súvisiace články

Aktuálne správy