Fico vypenil na bankárov: Želám im, aby sa so svojimi rekordnými ziskami zadrhli! (video)

, Redakcia

Banky prostredníctvom Slovenskej bankovej asociácie v stredu uviedli, že o téme vplyvu rastúcich úrokových sadzieb na splátky hypoték v predvolebnom období s jednotlivými politickými stranami rozprávať nebudú. Nechcú sa totiž zapájať do predvolebnej kampane, kde si túto tému za svoju vybral práve opozičný Smer a jeho predseda Robert Fico. Diskusiu v parlamentnom finančnom výbore, za účasti centrálnej banky a rezortu financií, však nevylúčili.

Predseda Smeru Robert Fico na vyhlásenie bankovej asociácie reagoval expresívnym videom na sociálnej sieti. Odzneli v ňom dokonca aj vyhrážky navýšením bankového odvodu. „To, čo dnes prejavili banky, nás utvrdzuje v presvedčení, že netreba mať s nimi zľutovanie. Teším sa, ako budete, milí bankári, klopať na dvere, keď vám navrhneme dvakrát vyšší bankový odvod, aby sa ľuďom vôbec nezvýšili splátky hypoték. A želám vám, aby ste sa s tými ziskami zadrhli,“ uviedol Fico.

Smer je totiž podľa neho presvedčený, že štátna bonifikácia úrokov, ktorá fungovala za jeho predchádzajúcich vlád, sa musí po voľbách ihneď vrátiť, lebo inak príde mnoho ľudí o byty. Stanovisko bankovej asociácie si pritom vysvetlil tak, že žiadne opatrenia na zmiernenie dopadu zvyšovania splátok úverov kvôli rastúcim úrokom nebudú akceptovať.

„Ste nenažratí, spoliehate sa, že ľudia, aby neprišli o byt, si budú kupovať menej potravín, oblečenia, nebudú cestovať. A je vám to úplne jedno a bezcitne oznamujete ľuďom, že pomoc majú hľadať len na konci svojho vlastného ramena,“ odkázal Fico bankárom.

Diskusia iba v parlamentom výbore

Slovenská banková asociácia vo svojom stredajšom vyhlásení uviedla, že v prípade záujmu je otvorená o téme vplyvu rastúcich úrokových sadzieb na refixované hypotéky diskutovať, avšak na pôde finančného výboru Národnej rady SR za účasti predstaviteľov Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií SR. „Vzhľadom k tomu, že uvedená téma sa stáva predmetom predvolebnej kampane politickej strany, sa predstavitelia Slovenskej bankovej asociácie nebudú stretávať s jednotlivými politickými stranami špeciálne v tomto období,“ uviedla asociácia.

Zástupcovia bankárov tvrdia, že si v rámci spolupráce na vytváraní podmienok podnikania v bankovníctve zakladajú na odborných názoroch, korektných vzťahoch, vecných konzultáciách a efektívnom dialógu s trhovým regulátorom a tvorcami zákonov. Asociácia chce rovnako postupovať aj v prípade medializovaného návrhu na vytvorenie nástroja na zníženie úrokov hypotekárnych úverov, tzv. bonifikácie.

Sú domácnosti odolnejšie?

Banková asociácia sa však odvoláva aj na analýzy Národnej banky Slovenska, podľa ktorých sú slovenské domácnosti voči riziku nesplácania dlhov odolnejšie. A to aj vďaka pravidlám prijatým centrálnou bankou v oblasti poskytovania úverov na bývanie a dostatku zdrojov na pokrytie zvýšenej splátky. Národná banka Slovenska v tomto roku očakáva refixáciu približne desatiny bankového portfólia. V nasledujúcom roku by sa malo refixovať ďalších 20 % portfólia.

„V správe Národnej banky Slovenska sa ďalej uvádza, že niektoré domácnosti v budúcnosti budú čeliť ťažkostiam so splácaním úverov, ide však len o malú časť portfólia, približne 6 % hypoték,“ uvádza asociácia s tým, že hlavným faktorom rizika možného nesplácania je pokračujúca inflácia, pričom negatívny vplyv zvyšovania splátok pri refixácii sadzby je v porovnaní s vplyvom inflácie nižší.

Bankári však zároveň pripomínajú, že úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, napríklad aj na vývoj výnosov dlhodobých 10-ročných štátnych dlhopisov SR, ktoré od roku 2022 vzrástli viac ako v iných krajinách eurozóny. Zodpovedná konsolidácia verejných financií novej vlády tak v konečnom dôsledku môže mať pozitívny vplyv aj na vývoj úrokových sadzieb úverov na bývanie.

Viac o téme: banky , hypotéka , hypotekárne úvery , hypotéky , Robert Fico , Slovenská banková asociácia SBA , Smer-SD , splácanie , splátky , úrok , úroková sadzba , úrokové sadzby , úroky , zvýšenie splátok , zvyšovanie úrokov

Súvisiace články

Aktuálne správy