Končia sa zlaté časy košických oceliarní? Pokles cien ocele necháva zabudnúť na rekordné zisky z predchádzajúcich rokov

Košické oceliarne aj v tomto roku vyrábajú na plné obrátky, rekordné zisky z predchádzajúcich rokov sú však zrejme nadobro minulosťou. Fabrika, ktorá je štvrtým najväčším zamestnávateľom na Slovensku, totiž dopláca na opätovný pokles cien ocele.

Košický U.S. Steel dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka zisk pred zdanením a úrokmi na úrovni 72 miliónov amerických dolárov. Vyplýva to z údajov, ktoré jeho materský koncern predložil americkým úradom. Za iných okolností možno zaujímavý výsledok, oproti predchádzajúcim rokom ide však o výrazný prepad. Pre porovnanie, v druhom kvartáli minulého roka dosiahol zisk hutníckej fabriky rovných 280 miliónov dolárov.

Ešte horšie pre košické železiarne vyznievajú výsledky za celý prvý polrok. Po strate z prvého štvrťroka totiž polročný zisk európskeho segmentu koncernu U.S. Steel, ktorý pozostáva práve z košických oceliarní, klesol o viac ako pol miliardy dolárov na 38 miliónov. Rekordné zisky z rokov 2022 a najmä 2021 sú tak zrejme definitívne minulosťou.

Dôvod je jednoznačný. Realizačné ceny v košickom U.S. Steele sa totiž podľa zverejnených dát v druhom kvartáli tohto roka medziročne prepadli o viac ako 20 % na necelých 890 eur za tonu ocele. Pokles cien ocele v Európe sa tak výrazne podpísal aj na hospodárskych výsledkoch U.S. Steel Košice.

Ťažili z drahej ocele

Spoločnosť pritom v predchádzajúcich dvoch rokoch ťažila predovšetkým z prudkého nárastu cien ocele. Ten bol v roku 2021 spôsobený najmä narušením dodávateľských reťazcov vplyvom celosvetovej pandémie covidu-19, následne vlani aj silnými výkyvmi v cenách komodít pod vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu. Ceny komodít sa však v posledných týždňoch stabilizujú a zdá sa tak, že aj enormné zisky oceliarov pominuli.

Slabšie výsledky však neeviduje len košická fabrika U.S. Steelu, ale celá hutnícka skupina. Americká firma totiž v druhom štvrťroku tohto roka vygenerovala celkové tržby iba niečo viac ako 5 miliárd dolárov. To je o vyše 1,2 miliardy dolárov menej ako v rovnakom období vlani.

Hrubý konsolidovaný zisk skupiny U.S. Steel, ktorá okrem Slovenska pôsobí už iba na domácom trhu v Spojených štátoch amerických, sa dokonca medziročne prepadol až o viac ako 50 percent. Kým vlani v druhom kvartáli vykázala firma profit pred zdanením a úrokmi v sume 978 miliónov dolárov, tento rok to bolo už iba 477 miliónov.

Rekordné zisky z obdobia pandémie

V roku 2021 pritom zaznamenala európska pobočka amerického U.S. Steelu, teda košické oceliarne, najvyšší celoročný zisk v histórii vôbec, keď sa šplhal k takmer 1 miliarde dolárov. Vlani výrazne klesol o viac než polovicu na 444 miliónov dolárov, napriek tomu bol však U.S. Steel Košice vôbec najziskovejšou firmou na Slovensku.

Faktom však je, že košická fabrika bude potrebovať investovať stovky miliónov do dekarbonizácie výroby. Slovenským úradom už vlani predložila zámer na modernizáciu za 1,3 miliardy eur. Investície majú smerovať do najmä do vybudovania dvoch nových elektrických oblúkových pecí s kapacitou výroby ocele do 3,1 milióna ton ročne.

Prispieť na dekarbonizáciu jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku sa pritom rozhodla aj slovenská vláda. Z plánu obnovy totiž na spomínaný modernizačný projekt U.S. Steelu v Košiciach odklepla 300 miliónov eur.

Viac o téme: ceny ocele , oceľ , pandémia covid-19 , Slovensko , Spojené štáty americké USA , tržby , U.S. Steel , U.S. Steel Košice , vojna na Ukrajine , zisk , ziskové marže

Súvisiace články

Aktuálne správy