Nepríjemná správa pred Valentínom: Dôležitá komodita trhá rekordy, bude čokoláda luxusom?

Svetové ceny kakaa dosiahli nový rekord, keď cena za tonu vo štvrtok na komoditnej burze v New Yorku vystúpila na doteraz nevídaných 5874 dolárov. Kľúčová surovina pre výrobu čokolády tak od začiatku minulého roka zdražela na zhruba dvojnásobok. Na vine je suché počasie, ktoré poškodilo úrodu v západnej Afrike.

Ako ďalej uvádza spravodajský server BBC, prudko rastúce ceny kakaa sa už premietajú do koncových cien pre spotrebiteľov. Pod tlak sa dostávajú aj veľkí výrobcovia čokolády.

Jeden z najväčších svetových producentov čokolády Hershey vo štvrtok varoval, že súčasné ceny kakaa mu tento rok budú obmedzovať rast zisku. Generálna riaditeľka spoločnosti Michele Bucková tiež nevylúčila zvýšenie cien pre zákazníkov.

„Vzhľadom na to, kde sa ceny kakaa nachádzajú, budeme využívať všetky nám dostupné nástroje, vrátane cien, ako spôsob riadenia podniku,“ vyhlásila.

Jej komentár prišiel v čase, keď spoločnosť Hershey oznámila finančné výsledky za posledný vlaňajší kvartál. Z údajov vyplynulo, že tržby klesli o 6,6 percenta, keďže spotrebitelia, ktorých zasiahla inflácia, obmedzili výdavky za cukrovinky.

Americká spoločnosť Mondelez, ktorá stojí za značkou čokolád Cadbury ponúkanou aj v Česku, označila minulý mesiac rastúce náklady na suroviny za jeden z problémov, ktorým bude v budúcom roku čeliť. Finančný riaditeľ Luca Zaramella uviedol, že firma zaznamenala "výrazný nárast (cien) kakaa aj cukru".

Čokolády zdraželi aj o polovicu

Napríklad v britských supermarketoch sa celková inflácia pri potravinách a nápojoch v novembri zmiernila na 8,3 percenta, nárast cien čokolády bol ale výrazne vyšší a predstavoval 15,3 percenta.

Britská spotrebiteľská skupina Which? v decembri uviedla, že cena niektorých čokolád stúpla za rok najmenej o 50 percent.

Ceny kakaa sa zvýšili v dôsledku zlej úrody v západnej Afrike, odkiaľ pochádza väčšina svetovej ponuky. Klimatický jav El Niño spôsobuje suchšie počasie v Ghane a na Pobreží Slonoviny, ktoré sú dvoma najväčšími svetovými producentmi kakaových bôbov.

Doprajete si čokoládu aj pri jej rastúcej cene?

Dopad na úrodu môžu mať aj vyššie teploty a zmeny v rozložení zrážok spôsobené zmenou klímy, uzatvára BBC.

Viac o téme: Afrika , agrokomodity , čokoláda , kakao , komodity

Súvisiace články

Aktuálne správy