Musk sa vrátil na pozíciu najbohatšieho človeka sveta

Šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk sa podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg znovu stal najbohatším človekom na svete. Pomohol mu k tomu tohtoročný rast akcií Tesly. V decembri Muska na čele rebríčka vystriedal francúzsky podnikateľ Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., ktorá sa venuje predaju luxusného tovaru. Arnault je teraz podľa tohto rebríčka na druhom mieste, v inom rebríčku je stále prvý.

Akcie Tesly v piatok stúpli o 5,5 percenta, čo zvýšilo hodnotu Muskovho majetku na 187,1 miliardy USD, vyplýva z rebríčka miliardárov zostavovaného agentúrou Bloomberg. Arnaultov majetok je 185,3 miliardy USD.

Podľa magazínu Forbes, ktorý poradie najbohatších ľudí stanovuje na základe odlišnej metodiky, Musk naďalej zostáva druhým najbohatším človekom sveta. Forbes Muskovo imanie odhaduje takmer na 200 miliárd USD, zatiaľ čo Arnaultov majetok predstavuje viac ako 200 miliárd USD.

Na začiatku tohto roka Muskov majetok predstavoval 137 miliárd USD. Musk sa vlani stal prvým človekom na svete, ktorému klesla hodnota majetku o 200 miliárd dolárov, čo vyvolalo špekulácie, že by mohol mať problém so znovuzískaním titulu najbohatšieho človeka planéty. Akcie Tesly však zo svojho dlhodobého minima, na ktoré sa prepadli 6. januára, posilnili už o 100 percent. Investori opäť sadajú na rizikovejšie rastové akcie v súvislosti so známkami toho, že ekonomika je silná a že úrokové sadzby v USA porastú pomalšie. Tesla tiež ťaží z väčšieho dopytu po svojich elektromobiloch, pretože znížila ceny viacerých modelov.

Musk vlani od augusta do decembra venoval 11,6 milióna akcií Tesly na charitu. Hodnota tohto podielu podľa ceny akcií v čase, keď boli venované, bola 1,9 miliardy USD.

Akcionári Tesly sa obávali, že Musk venuje príliš veľkú pozornosť firme Twitter, ktorú kúpil v októbri minulého roka. Tesla pritom čelí zvýšenej konkurencii v celom odvetví. Musk v decembri uviedol, že odstúpi z funkcie šéfa Twitteru, len čo nájde niekoho „dostatočne bláznivého“, kto by sa tejto práce ujal. Nedávno vyhlásil, že bude potrebné do konca roka stabilizovať financie Twitteru, kým firmu odovzdá novému generálnemu riaditeľovi.

Viac o téme: Bernard Arnault , Elon Musk , Forbes , majetok , Tesla

Súvisiace články

Aktuálne správy