Japonský jen výrazne posilňuje, obchodníci špekulujú o intervencii

Japonský jen v pondelok výrazne posilňuje, obchodníci podľa agentúry Reuters špekulujú o intervencii japonských úradov na podporu domácej meny. Krátko pred 8:00 hod. SELČ dolár voči jenu strácal zhruba 1,1 percenta a pohyboval sa v blízkosti 156,6 JPY. Predtým zostúpil až k 155 JPY, vyplýva z údajov na internetových stránkach agentúry Bloomberg.

„Zaváňa to intervenciou,“ uviedol jeden z analytikov spoločnosti Bank of Singapore. Na devízovom trhu sa o intervencii zo strany japonských úradov špekuluje už dlhší čas, pretože kurz jenu je pod tlakom kvôli pretrvávajúcej uvoľnenej menovej politike japonskej centrálnej banky.

Námestník japonského ministra financií Masato Kanda, ktorý má na starosti medzinárodné záležitosti, sa k príčinám pondelkového posilnenia japonskej meny odmietol vyjadriť. „Nebudem to teraz komentovať,“ povedal Kanda novinárom, ktorí sa ho pýtali, či japonské úrady prikročili k intervencii na devízovom trhu.

Prudkému nárastu japonského jenu v pondelok predchádzal jeho prepad

Prudkému nárastu japonského jenu v pondelok predchádzal jeho prepad na najslabšiu úroveň za 34 rokov. Dolár sa voči jenu počas obchodovania v Ázii vyšplhal nad hranicu 160 JPY. Podľa obchodníkov však následne japonské banky prikročili k rozsiahlym predajom dolárov, píše agentúra Reuters.

Euro si krátko pred 8:00 hod. SELČ voči jenu pripisovalo zhruba 0,7 percenta a nachádzalo sa mierne nad 168 JPY. Voči doláru vykazovala jednotná európska mena nárast o zhruba 0,3 percenta a pohybovala sa v blízkosti 1,0725 USD.

Viac o téme: americký dolár USD , Bank of Japan BoJ , Japonsko , japonský jen JPY , menová politika , meny

Súvisiace články

Aktuálne správy