V Nemecku sú zmrazené ruské aktíva v celkovej výške 3,95 miliardy eur

V Nemecku sú zmrazené ruské aktíva v celkovej výške 3,95 miliardy eur. S odvolaním sa na list nemeckého ministerstva financií z 10. mája o tom v stredu informuje agentúra Reuters. V sume sú zahrnuté zahraničné aktíva ruskej centrálnej banky aj aktíva jednotlivcov a spoločností, na ktoré sa vzťahujú sankcie prijaté proti Rusku.

Ministerstvo v liste poslancovi vládnych slobodných demokratov (FDP) Markusovi Herbrandovi uviedlo, že suma v čase podlieha výkyvom. V marci minulého roku Berlín celkovú výšku zmrazených ruských aktív vyčíslil na 5,25 miliardy eur. Dôvody poklesu sumy z listu nie sú zrejmé.

Európska únia chce, aby bolo 90 percent výnosov zo zmrazených ruských aktív použitých na nákup zbraní pre Ukrajinu. Návrh podporuje napríklad aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Celkový finančný príspevok pre Ukrajinu zo zmrazených ruských aktív by tento rok mohol byť podľa odhadov až 4,5 miliardy eur.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvažuje dokonca o tom, že by zmrazené ruské aktíva rovno skonfiškovali. Pre podobný krok sú aj niektorí členovia britskej vlády.

Viac o téme: konfiškácia majetku , Nemecko , Rusko , Ukrajina , zmrazenie majetku

Súvisiace články

Aktuálne správy