Krajiny BRICS snívajú o vlastnej spoločnej mene: Utópia alebo reálna hrozba pre dominanciu amerického dolára?

Krajiny zoskupenia BRICS, ktorého členmi sú Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika, sa dlhodobo snažia o oslabenie dominantného postavenia amerického dolára. Aj preto sa už niekoľko rokov pohrávajú s myšlienkou zavedenia celkom novej spoločnej meny. Problémom sú však rozdielne ciele a očakávania jednotlivých krajín. Môžeme sa v budúcnosti dočkať novej menovej únie?

V auguste tohto roku sa v Juhoafrickej republike uskutoční stretnutie lídrov krajín BRICS. Jedným z hlavných bodov programu bude aj vytvorenie novej meny. Ako uvádza Mihaela Papová z Tufts University v americkom Massachusetts vo svojom článku na portáli theconversation.com, veľkou neznámou ostáva, ako by takáto nová mena mala vyzerať. Isté však je, že práve toto má byť nástroj, pomocou ktorého sa krajiny zoskupenia pokúsia oslabiť dominanciu amerického dolára.

Americká mena bola v poslednom období ťažko skúšaná. To aj napriek tomu, že až 88 percent všetkých medzinárodných transakcií je vykonávaných pomocou amerického dolára. Jednou z hlavných príčin otrasov bol agresívny boj Federálneho rezervného systému s infláciou. Práve vďaka nemu narástli úrokové miery vysoko za pomerne krátky čas. Doláru nepomohla ani neistota v prípade navýšenia amerického dlhového stropu.

Čínska vláda pred časom označila dominanciu dolára za „hlavnú príčinu neistoty a nestability vo svetovej ekonomike“. Každá krajina zoskupenia BRICS má však svoje dôvody na odpor voči dominantnému doláru. V prípade Ruska ide najmä o snahu oslabiť dopady sankcií západných krajín. Ruské banky boli totiž vyradené zo systému SWIFT. Ten predstavuje globálny systém zasielania správ, ktorý umožňuje bankové transakcie. Západné krajiny taktiež zmrazili asi 330 miliárd dolárov v ruských devízových rezervách.

Ako by mohla nová mena vyzerať?

Najambicióznejším plánom zoskupenia BRICS by bolo vytvorenie novej meny podobnej nášmu euru. Tento variant je však podľa Mihaely Papovej veľmi nepravdepodobný. V úspechu mu totiž stojí niekoľko prekážok. Ako hlavný dôvod je rozdielnosť vývoja ekonomík a politických očakávaní jednotlivých krajín, vďaka čomu by vyjednávanie o jednotnej mene bolo extrémne náročné.

Ministri zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov (vľavo) a Juhoafrickej republiky Naledi Pandor (vpravo). Foto: SITA/AP

Nesúlad názorov by mohol prísť aj pri stanovení mechanizmu výmenných kurzov. Na to, aby sa nová mena BRICS stala hodnovernou, by členské krajiny museli vytvoriť platobný systém, ale taktiež regulovaný, stabilný a dostatočne likvidný finančný trh. Navyše žiadna z členských krajín momentálne nevykazuje snahu o zrušenie svojej národnej meny.

Naopak pravdepodobnejším scenárom by bolo vytvorenie integrovaného platobného systému pre cezhraničné transakcie, ktorý by bol základným kameňom neskoršieho vytvorenia spoločnej menovej únie. Zoskupenie BRICS by pritom nešlo úplne od začiatku.

V roku 2010 vytvorili Mechanizmus medzibankovej spolupráce BRICS, pomocou ktorého je možné uskutočniť medzinárodné transakcie v rámci bánk pôsobiacich v krajinách zoskupenia v lokálnych menách. Zoskupenie zaviedlo v roku 2018 aj platobný systém BRICS pay, no s nárastom popularity kryptomien sa začalo hovoriť aj o spoločnej digitálnej mene.

Pretavia víziu do reality?

Pravdou však ostáva, že mnoho vízií zoskupenia upadlo do zabudnutia. Neuskutočnilo sa napríklad vytvorenie spoločnej BRICS ratingovej agentúry či spoločné prepojenie pomocou podmorských káblov. Príliš úspešný nebol ani projekt Novej rozvojovej banky z roku 2014. Tá je aj naďalej silno závislá od americkej meny. Zoskupenie bolo poznačené aj viacerými konfliktmi medzi členskými krajinami.

Aj napriek viacerým nezhodám a neuskutočnením projektom by sme snahu zoskupenia nemali podceňovať. BRICS totiž vytvárajú a držia sa spoločných politík aj napriek viacerým skúškam. Poslednou z nich je napríklad vojna na Ukrajine. Zoskupenie dokázalo vytvoriť spoločné mechanizmy, ktoré prepájajú úradníkov, vlády či spoluprácu vo výskume a vývoji.

Napriek tomu, že vytvorenie novej meny BRICS nebude jednoduchým a krátkym procesom, v budúcnosti to môže byť jeden zo základných kameňov pre zosadenie dolára z pozície číslo jeden.

Viac o téme: americký dolár USD , Brazília , BRICS , Čína , finančná stabilita , globálna ekonomika , India , Juhoafrická Republika , menová únia , Rusko , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy