Padla definitíva: EÚ schválila najprísnejšiu reguláciu kryptomien na svete, podvodníkom chcú klepnúť po prstoch

Štáty Európskej únie dnes definitívne schválili pravidlá regulácie trhov s kryptomenami, ktoré zavádzajú doteraz najprísnejší medzinárodný štandard pre obchodovanie na trhu s virtuálnymi aktívami. Sprostredkovatelia budú vďaka novej norme zhromažďovať údaje o predávajúcich a kupujúcich, čo má zabrániť praniu špinavých peňazí či skomplikovať obchádzanie sankcií Európskej únie. Informovala o tom Rada EÚ, ktorá zastupuje členské krajiny.

Predtým dohodnuté pravidlá v utorok formálne jednomyseľne potvrdili ministri financií členských štátov únie. Už v apríli normu schválili poslanci Európskeho parlamentu, teraz tak môže nadobudnúť účinnosť. Opatrenie v apríli kritizovali europoslanci za Českú pirátsku stranu.

„Dnešné rozhodnutie je zlou správou pre tých, ktorí zneužívali kryptoaktíva na svoje nelegálne aktivity, na obchádzanie sankcií EÚ alebo na financovanie vojny či terorizmu,“ uviedla švédska ministerka financií Elisabeth Svantessonová, ktorej krajina Rade EÚ predsedá. Význam prijatia nových pravidiel podľa ministerky vzrástol v súvislosti s nedávnymi udalosťami na kryptomenovom trhu, najmä pádom burzy FTX. Norma by mala lepšie ochrániť záujmy Európanov, ktorí do kryptoaktív investovali, dodala Svantessonová.

„Schválenie regulácie vnímame ako vcelku pozitívnu vec predovšetkým preto, že sa tým dokazuje verejné prijatie kryptomien na svetových trhoch. Nevýhodou môže byť, že regulácia má viac ako 500 stránok a každý štát EÚ si ju bude musieť vyložiť podľa seba,“ povedal ČTK riaditeľ firmy 2Bminer Jakub Hlavenka. „To môže viesť k diskriminácii na viacerých trhoch,“ dodal.

Nariadenie označované skratkou MiCA (Markets in Crypto Assets) požaduje, aby firmy vydávajúce a obchodujúce s kryptomeny získali v EÚ registráciu. Úrady budú vďaka norme môcť získať prístup k niektorým údajom z transakcií, čo má sprehľadniť obchodovanie a zabrániť nelegálnym operáciám.

Spomalí regulácia trh s kryptomenami?

„Avšak, či regulácia prinesie pozitívum alebo negatívum, sa ešte len uvidí. Veľa bude záležať na tom, ako to jednotlivé štáty EÚ uchopia. Či budú chcieť čerpať z výhod, ktoré trh s kryptomenami prináša, alebo si vyložia reguláciu tak, že nakoniec trh spomalí a zastaví novými licenciami a ďalšími zložitosťami,“ poznamenal Hlavenka.

Šéf 2Bminer tiež uviedol, že v Česku už sa tiež uskutočnilo prvé otvorené rokovanie ohľadom prijatia kryptomien, a to v Poslaneckej snemovni. „2Bminer bol súčasťou tohto rokovania. Veríme v to, že politikom v ČR pôjde o rast trhu a veľký potenciálny príjem z neho,“ povedal Hlavenka.

Europoslanci za Českú pirátsku stranu opatrenia kritizujú, chcú zachovať určitú mieru anonymity. Nové pravidlá pre kryptomeny podľa ich aprílového vyjadrenia uškodia neziskovým organizáciám či disidentom.

Regulácia krypta je podľa zakladateľa obchodníka Bit.plus Martina Stránskeho krok správnym smerom, ale je potrebné k tomu pristupovať s mierou, aby to nebolo pre trh likvidačné. „Trh by sa mal určite prečistiť, na druhej strane by licenciu na obchodovanie mali získať všetky subjekty, ktoré splnia vopred stanovené podmienky. Licencie bude pravdepodobne vydávať Česká národná banka (ČNB),“ povedal ČTK Stránsky.

Dnešné schválenie nariadenia MiCA je podľa analytika Portu Jakuba Valníčka posledným krokom pred nadobudnutím účinnosti, účinnosť však nadobudne až o 18 mesiacov, teda koncom roka 2024. „Štáty EÚ sa pripravujú na aktívny dohľad nad poskytovateľmi kryptoslužieb, čo prinesie väčšiu dôveryhodnosť firmám s potrebnou licenciou. Na druhej strane to predraží a predĺži vývoj novovznikajúcich projektov, ktoré sa v dôsledku prísnej regulácie môžu presúvať mimo EÚ,“ podotkol.

Viac o téme: aktíva , Európska únia EÚ , kryptomeny , MiCA , regulácia , sankcie

Súvisiace články

Aktuálne správy