Bitcoin za 100 000 dolárov? Bankový kolaps otvára cestu najväčšej kryptomene k novým rekordom, tvrdí veľká britská banka

, Redakcia

Situácia v americkom bankovom sektore, ktorú vyvolal pád Silicon Valley Bank, upevnil argumenty o bitcoine ako decentralizovanom a vzácnom digitálnom aktíve. Uviedol to analytik britskej banky Standard Chartered Geoff Kendrick. To podľa neho spolu so stabilizáciou rizikových aktív a špekuláciami o zmierňovaní sprísňovania menovej politiky americkým Fedom otvára cestu najväčšej kryptomeny k úrovni až 100 000 amerických dolárov.

Banka pritom podľa webu cnbc.com vidí potenciál pre dosiahnutie spomínanej hranice 100 000 dolárov už do konca roka 2024. „Veríme, že toľko diskutovaná kryptomenová zima je konečne za nami,“ tvrdí Kendrick.

Faktom je, že súčasná napätá situácia v bankovom sektore kryptomenám výrazne pomáha. A tým aj výkonnosti samotného bitcoinu. Najväčšia kryptomena by však mohla podľa Standard Chartered posilňovať aj voči svojim kryptokonkurentom. Jej podiel na trhovej kapitalizácii digitálnych aktív by totiž podľa Kendricka mohla v nasledujúcich mesiacoch stúpnuť zo súčasných zhruba 45 % až na 50 až 60 %.

Kryptomeny aj samotný bitcoin majú za sebou búrlivé mesiace. Vlani sa hodnota bitcoinu prepadla o dve tretiny, čo znamenalo druhý najhorší rok pre bitcoiny od ich vzniku. Asi všetci si totiž spomenú na problémy spojené s pádom burzy FTX a následné regulačné opatrenia.

Tento rok krypto na pozitívnej vlne

Posledné mesiace aj vplyvom spomínaných problémov bankového sektora však kryptomenám prajú. Bitcoin od začiatku roka posilnil o 66 %, hoci od prekročenia hranice 30 000 dolárov pred dvoma týždňami opäť klesol.

Ako pritom pripomína cnbc.com, Standard Chartered nie je vo svojej predpovedi silného rastu bitcoinu ojedinelý. Na nedávnej parížskej konferencii o blockchaine totiž viacerí predstavitelia kryptopriemyslu predpovedali, že bitcoin svoje nové historické maximum dosiahne už v roku 2023. Ako možnosť sa pritom spomínala aj hranica 100 000 dolárov.

Svoju úlohu pritom v tomto a budúcom roku určite pri vývoji ceny bitcoinu zohraje aj takzvaný „halving“, teda zníženie odmeny pre ťažiarov o polovicu. To sa očakáva zhruba o rok a zrejme bude ďalším silným impulzom pre rast ceny najväčšej kryptomeny.

Viac o téme: bitcoin, halving, investovanie, kryptomeny, Standard Chartered, ťažba kryptomien

Súvisiace články

Aktuálne správy