Čaká bitcoin ďalšia vlna prudkého rastu? O rok prejde najväčšia kryptomena významnou technickou zmenou

, Redakcia

Najväčšiu kryptomenu bitcoin čaká v budúcom roku dôležitý technický míľnik, ktorý môže naštartovať ďalšiu vlnu prudkého rastu jeho hodnoty. Čo znamená takzvaný „halving“?

Zrejme každý, kto aspoň okrajovo sleduje finančné trhy, si spomenie na enormné rasty hodnoty bitcoinu z roku 2021. Jeho hodnota vtedy za pár mesiacov vystrelila až nad 60 000 amerických dolárov. Nebol to však prvý prípad prudkého rastu kryptomeny. Podobne prudké nárasty hodnoty zaznamenala aj v rokoch 2013 či 2017.

Tento vývoj mal pritom jedného spoločného menovateľa. Vo všetkých prípadoch totiž výrazný rast hodnoty bitcoinu prišiel v období niekoľkých mesiacov po takzvanom „halvingu“. A ten kryptomenu čaká aj v budúcom roku.

Práve pre tento fenomém však bitcoin vykazuje solídne rasty aj v období krátko pred „halvingom“. Investori totiž zvyknú kryptomenu nakupovať práve v očakávaní, že po realizácii technickej zmeny bitcoin opäť prudko porastie.

Inak tomu nie je ani v roku 2023. Ako pripomína web cnbc.com, bitcoin len od začiatku tohto roka posilnil už o 80 percent. Aktuálne mu pritom v naberaní na hodnote pomáha aj napätá situácia v bankovom sektore a celková ekonomická neistota.

Podľa viceprezidenta pre firemný rozvoj a medzinárodnú spoluprácu kryptoburzy Luno Vijaya Ayyara je tak pravdepodobné, že bitcoin už našiel svoje cyklické dno. „Zvykne sa to diať približne rok pred ‚halvingom‘ bitcoinu, ktorý je očakávaný zhruba na apríl 2024,“ cituje Ayyara cnbc.com.

Čo je to ten „halving“?

Za všetkým stojí technická zmena, ktorá sa uskutočňuje zhruba každé štyri roky, resp. keď v blockchaine pribudne ďalších 210 000 blokov. Takzvaný „halving“ jednoducho znamená zníženie odmeny pre tažiarov bitcoinu na polovicu. Cieľom je znížiť počet nových bitcoinových jednotiek uvoľnených na trh. Podľa aktuálneho vývoja by pritom mohlo znižovanie odmeny nastať zhruba o rok.

V súčasnosti podľa cnbc.com dostávajú bitcoinoví tažiari 6,25 bitcoinu za každý blok, ktorý úspešne vyťažia. Teda, že ich hardvér mal dostatočné množstvo výpočtového výkonu potrebného na vyriešenie kryptografických úloh, ktoré zabezpečujú bitcoinovú sieť a zabraňujú jej nabúraniu. Pri ďalšom „halvingu“ sa táto odmena zníži na 3,125 bitcoinu za blok.

Celý systém bitcoinu je totiž navrhnutý tak, že maximálny počet bitcoinov, ktoré sa kedy môžu dostať do obehu, je obmedzený na 21 miliónov. Zabezpečí to práve systém polovičného znižovania odmeny, ktorý nakoniec spadne na nulu. Znižovanie dostupnosti bitcoinov zároveň podľa podporovateľov kryptomeny tlačí na zvyšovanie jej ceny.

Hodnota najväčšej kryptomeny má pritom tendenciu výrazne rásť najmä po spomínaných "halvingoch". Extrémny rast sme videli aj po poslednom znižovaní odmien pre ťažiarov v máji 2020. V nasledujúcich 546 dňoch totiž bitcoin posilnil o takmer 700 % a v novembri 2021 zaznamenal vtedajšie rekordné maximum 67 549,14 dolára.

Ešte výraznejšie nárasty však bitcoin evidoval pri "halvingoch" vo svojej rannejšej fáze. Po znižovaní odmien v júli 2016 totiž jeho hodnota vystrelila do polovice decembra 2017 až o vyše 2800 % na vtedajšie maximum vyše 19 000 amerických dolárov.

Viac o téme: bitcoin , halving , investovanie , kryptomeny , ťažba kryptomien

Súvisiace články

Aktuálne správy