Americká vláda môže už cez víkend zostať bez peňazí! Hrozí zastavenie jej činnosti aj zhoršenie ratingu

S blížiacim sa začiatkom októbra sa americkému kongresu pomaly ale isto míňa čas na schválenie dvanástich rozpočtových návrhov, pomocou ktorých je možné financovať fungovanie vlády a jej agentúr. Od 1. októbra tak reálne hrozí zastavenie akejkoľvek vládnej činnosti. Analytici z agentúry Moody´s Investors Service navyše upozorňujú, že v takomto prípade by sa úverový rating Spojených štátov amerických mohol dostať pod výrazný tlak.

Jadrom konfliktu má byť podľa všetkého republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy, na ktorého sa vzniesla vlna kritiky z vlastných radov potom, čo sa ešte v máji tohto roku dohodol s prezidentom Joeom Bidenom na navýšení dlhového stropu. Ak sa teda McCarthy chce vyhnúť odstaveniu vlády či prípadnej spolupráci s demokratmi, na presadenie vlastného krátkodobého rozpočtu bude musieť využiť všetky vyjednávačské schopnosti a k spolupráci presvedčiť aj najpravicovejších spolustraníkov.

Aké dopady možno očakávať?

V prípade ak by k odstaveniu vlády naozaj došlo, no trvalo by iba niekoľko dní, dopad na ekonomiku USA by bol malý alebo dokonca takmer zanedbateľný. Ak by však vláda a jej 438 agentúr pozastavilo svoju činnosť na niekoľko týždňov, problémy v ekonomike by sa mohli začať nabaľovať. Tisíce federálnych zamestnancov by tak dostali dovolenku a nechodili by do práce až do ukončenia odstávky.

Vládni pracovníci, ktorí vykonávajú nevyhnutné služby, ako napríklad letoví dispečeri, vojaci či úradníci činní v trestnom konaní, by aj naďalej svoju prácu vykonávali, no až do ukončenia odstávky by nedostali zaplatené. Ohrozené by však bolo najmä fungovanie národných parkov, vydávanie pasov či výskum v národných zdravotníckych ústavoch. Bidenova administratíva navyše upozorňuje, že zastaviť by sa mohla aj činnosť inšpekcií spadajúcich pod federálnu vládu, ktoré dozerajú na bezpečnosť potravín či prevenciu úniku nebezpečných látok do pitnej vody.

K najnovšiemu vývoju sa vyjadrila aj agentúra Moody´s, jedna z troch hlavných amerických ratingových agentúr a naznačila, že rastúca neistota môže ohroziť rating Spojených štátov, informuje portál cnn.com. „Hoci by to neovplyvnilo platby za vládny dlh a krátkodobé odstavenie by pravdepodobne nenarušilo ekonomiku, zdôraznilo by to slabosť inštitucionálnej a riadiacej sily USA v porovnaní s inými suverenitami s ratingom AAA, na ktoré sme v posledných rokoch poukázali,“ uvidela agentúra v správe.

„Pri pohľade do budúcnosti by slabšia tvorba fiškálnej politiky, ktorá vedie k trvalo vysokým fiškálnym deficitom a vyšším než očakávaným úrokovým nákladom, vyvinula tlak na americký rating,“ dopĺňa.

Agentúra Moody´s, ktorá ako jediná prideľuje Spojeným štátom najvyšší možný úverový rating AAA, by tak mohla ísť po stopách ostatných. Ako prvá znížila úverový rating USA agentúra Standard and Poor´s, ktorá sa tak v roku 2011 rozhodla z dôvodu zdĺhavých rokovaní o navýšení dlhového stropu. K rovnakému kroku sa v auguste tohto roku odhodlala aj agentúra Fitch a obidve tak aktuálne vedú k USA rating AA+.

Odstavený bol Clinton, Obama aj Trump

Nie je to však prvýkrát, čo sa vláda Spojených štátov amerických ocitá na pokraji odstávky. Aj napriek tomu, že počas prvých 200 rokov existencie USA k žiadnej odstávke nedošlo, od roku 1976 kedy bol začiatok fiškálneho roku posunutý na 1. október, ich bolo zaznamenaných dvadsať. Podľa portálu theguardian.com sa do histórie zapísali hrubými písmenami najmä tri z nich.

Medzi najznámejšie zastavenie vládnej činnosti patrí 21-dňová odstávka z roku 1995. Kľúčovým bodom sporu vtedajšieho prezidenta Bill Clintona a hlavného predstaviteľa republikánov Newtona Gingricha bol federálny rozpočet. Republikáni, ktorí mali kontrolu nad kongresom, sa zaviazali neprijať financovanie na fungovanie vlády, keďže chceli dosiahnuť zníženie federálnych výdavkov a obmedziť rast verejného dlhu.

Aj napriek tomu, že k dohode došlo po troch týždňoch, čiastočné uzavretie vlády na prelome rokov 1995-1996 sa stalo dôležitým momentom v politickom dialógu v Spojených štátoch. A to najmä vzhľadom na skutočnosť, že nastavilo tón pre neskoršie politické konflikty a boje medzi stranami v kongrese.

V roku 2013 bola vláda odstavená na 16 dní po tom, čo sa kongres vedený republikánskou stranou snažil využiť rokovanie o rozpočte na zabránenie podpisu Baracka Obamu pod zákon o dostupnej zdravotnej starostlivosti. Ten je mnohým známy aj pod názvom Obamacare.

Zatiaľ najdlhšou odstávkou v histórii ostáva tá z roku 2019, kedy americká vláda zastavila svoju činnosť na dlhých 34 dní. Príčinou tejto odstávky bol najmä vtedajší prezident Donald Trump, ktorý odmietol podpísať akýkoľvek zákon, ktorý sa týkal rozpočtových prostriedkov, pokiaľ nezahŕňal financovanie múru na hraniciach s Mexikom v hodnote 5,7 miliardy dolárov. Po odstávke Trumpovi poklesla už tak prepadávajúca sa popularita a s odstupom času ju môžeme pokladať za jednu z možných príčin prehry v posledných prezidentských voľbách.

Viac o téme: americký kongres , Barack Obama , Bill Clinton , dlhový strop , Donald Trump , Fitch , Joe Biden , Kevin McCarthy , moody´s , Spojené štáty americké USA , Standard & Poor's S&P , verejný dlh

Súvisiace články

Aktuálne správy