Ako ropné veľmoci: Írov zasypali zahraničné korporácie daňami, z rozpočtových prebytkov zakladajú národný investičný fond

Nemajú nerastné bohatstvo, je ich menej ako Slovákov. Írsko sa však zaoberá úplne odlišnými problémami, ako my. Kým u nás bude musieť úradnícka vláda škrtiť výdavky a kvôli prekročeniu dlhovej brzdy pripravovať vyrovnaný rozpočet, Íri takpovediac nevedia čo s peniazmi. Nadnárodné korporácie ich totiž doslova zasypali daňovými príjmami a vyhnali rozpočet do miliardových prebytkov. Krajina sa preto rozhodla založiť národný investičný fond tak, ako to robia ropné veľmoci z nadpríjmov z predaja čierneho zlata.

Medzinárodné korporácie sa v predchádzajúcom roku zaslúžili o štvrtinu všetkých daňových príjmov Írska. A sú to práve ony, ktoré sa starajú o viac ako polovicu tvorby hrubého domáceho produktu. Aj vďaka prítomnosti nadnárodných firiem sa znížila miera nezamestnanosti v krajine na historické minimum. V roku 2022 sa výška príjmov z korporátnych daní vyšplhala až na 22,6 miliardy eur.

Írska prosperita je pôsobivá aj v číslach. Ako uvádza web cnbc.com za minulý rok írska vláda hospodárila s rozpočtovým prebytkom vo výške ôsmich miliárd eur, čo predstavuje 1,6 percenta hrubého domáceho produktu. Prebytok rozpočtu je pritom v eurozóne, a celkovo v Európskej únií, skôr výnimkou.

Ak by sa naplnili predpoklady viacerých analytikov, rozpočtový prebytok by sa mohol počas nasledujúcich štyroch rokov naakumulovať až na 65 miliárd eur. Do roku 2026 by dokonca mohol dosiahnuť 6,3 percenta HDP. Založenie nového investičného fondu, prostredníctvom ktorého by boli spravované tieto financie, je logickým vyústením situácie.

Ako ropné veľmoci

Írsko by tak týmto krokom mohlo nasledovať najmä ropné veľmoci. Štáty ako Nórsko, Saudská Arábia či Kuvajt nie sú ochotné míňať všetky príjmy z čierneho zlata na terajšie výdavky, preto prostredníctvom investičných fondov smerujú skôr na budúcu prosperitu krajiny.

Podobný fond má napríklad aj Rusko, aktuálne však z neho čerpá prostriedky na dofinancovanie deravého rozpočtu a Putinovej vojenskej invázie na Ukrajinu. Nový írsky fond by však mohol byť použitý na splácanie národného dlhu, zlepšenie zdravotnej starostlivosti či dôchodkové penzie.

Podobná krajina, iné problémy

Írsko je pritom krajina podobná Slovensku. Rovnako má niečo cez päť miliónov obyvateľov a rovnako neoplýva žiadnymi výnimočnými zásobami nerastného bohatstva. Gro írskej ekonomiky tak tvoria služby, priemysel a poľnohospodárstvo.

Slovensko však aktuálne zápasí s úplne opačnými problémami. Po rokoch zachraňovania ekonomiky v koronakríze či energetickej kríze totiž bude musieť prísť radikálne šetrenie. Opätovne totiž začala platiť dlhová brzda a kvôli vysokému verejnému dlhu by mala úradnícka vláda predložiť už na budúci rok vyrovnaný rozpočet.

Skončí sa írsky daňový raj?

Čomu teda vďačí Írsko za rekordné daňové príjmy? Môže za to jedinečný daňový systém, ktorý do krajiny prilákal viacero zahraničných spoločností, na čele s technologickými gigantmi ako Intel, Amazon, LinkedIn, Meta či spoločnosť Alphabet. Túto krajinu si za svoje európske centrály vybrali kvôli nízkej úrovni daňového zaťaženia, ktoré je aktuálne na úrovni 12,5 percenta.

Daňové príjmy Írska by však mohli byť v budúcnosti ohrozené. Krajina sa totiž v roku 2021 dohodla s organizáciou OECD na spoločnom pláne 15 percentnej globálnej daňovej sadzby. Realizácia plánu, ktorá by sa mala začať už v roku 2024, môže mať za následok odchod niektorých spoločností z územia krajiny.

Viac o téme: daňový raj , Fond národného bohatstva , investovanie , Írsko , prebytok , rozpočet , štátny rozpočet , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy