Šéf britského ropného gigantu BP Bernard Looney odstúpil z funkcie

 Šéf britského ropného gigantu BP Bernard Looney odstúpil z funkcie v súvislosti so svojimi osobnými vzťahmi na pracovisku. Oznámila to dnes firma. Dodala, že do jej čela sa zatiaľ postaví finančný riaditeľ Murray Auchincloss.

Spoločnosť BP uviedla, že začala nové vyšetrovanie údajných Looneyho osobných vzťahov na pracovisku. „Pán Looney dnes firmu informoval, že teraz uznáva, že vo svojich skorších vyhláseniach nebol úplne transparentný. Neposkytol podrobnosti o všetkých svojich osobných vzťahoch, „dodala.

Firma Looneyho osobné vzťahy na pracovisku vyšetrovala už v minulom roku. Vtedy dospela k záveru, že nedošlo k žiadnemu porušeniu jej interných pravidiel.Looney, ktorý má teraz 53 rokov, sa do čela BP postavil vo februári 2020. Firma si po jeho nástupe do funkcie stanovila za cieľ, že do roku 2050 dosiahne nulové čisté emisie, napísala agentúra Reuters.

Britský ropný gigant BP chce v Nemecku investovať až desať miliárd eur

Britský ropný gigant BP plánuje v Nemecku do konca desaťročia investovať až desať miliárd eur (zhruba 246 miliárd Korún) do nízkouhlíkových palív, obnoviteľných zdrojov energie a nabíjania elektromobilov. Chce konkurovať miestnym firmám, keďže súťaž v oblasti energetickej transformácie najväčšej európskej ekonomiky sa vyostruje. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Brent, WTI, cena ropy, mierny pokles
Foto: pixabay.com/McRonny

Nemecko je jednou z viacerých krajín, na ktoré sa BP zameriava vo svojej stratégii prechodu od fosílnych palív k nízkouhlíkovým palivám a elektrine. BP sa chce v Nemecku sústrediť na rozšírenie miestnej siete staníc na rýchle nabíjanie elektromobilov, dekarbonizáciu rafinérií a rozvoj veternej energie. Firma tiež zvažuje vytvorenie miestneho centra pre dovoz nízkouhlíkového vodíka.

„Ide o rafinérie, o najväčšiu sieť čerpacích staníc v Nemecku, o existujúce obchodné vzťahy, o silné značky,“ povedal šéf BP Európa Patrick Wendeler. „To všetko sú vynikajúce aktíva, na ktorých môžeme stavať a ktoré ostatní v tejto podobe nemajú. To je na výhode,“ dodal.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC, energie, dopyt, rast
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/Talpa

Investícia zahŕňa aj sumu 678 miliónov eur, ktorú musí BP zaplatiť vzhľadom na to, že v júli získala dve licencie v nedávnej nemeckej aukcii veterných elektrární na mori. Úspech spoločností BP a TotalEnergies v nemeckom tendri na veterné elektrárne na mori si získal titulné stránky novín, pretože tieto dve veľké ropné spoločnosti porazili zavedené firmy, ako je RWE a Orsted.

V Nemecku pôsobí už viac ako 100 rokov

Spoločnosť BP, respektíve jej predchodcovia, pôsobí v Nemecku už viac ako 100 rokov. Teraz tam ropná firma zamestnáva približne 4000 ľudí, čo je asi šesť percent z celkového počtu jej zamestnancov. Nedávno BP otvorila novú kanceláriu v Hamburgu, ktorá bude dohliadať na jej expanziu v oblasti veternej energie na mori.

Firma v Nemecku prevádzkuje dve rafinérie, Lingen a Gelsenkirchen, a tiež sieť Aral, ktorá je najväčšou sieťou čerpacích staníc v krajine. Prostredníctvom svojej značky Aral poskytuje v Nemecku vyše 1700 miest na rýchle nabíjanie elektromobilov. Do roku 2030 plánuje spoločnosť BP mať až 20.000 nabíjacích miest.Britský podnik plánuje v rokoch 2023 až 2030 vynaložiť na energetickú transformáciu 55 až 65 miliárd dolárov (až 1,5 bilióna Kč). V tomto období sa suma vyrovná jeho investíciám do ťažby ropy a zemného plynu.

Viac o téme: Bernard Looney , BP , firma , odstúpenie , ropa , Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy