Rusko začína zabavovať majetok zahraničných firiem, zhabali aj najväčšiu tepelnú elektráreň v krajine

, Redakcia

Rusko začína zabavovať aktíva zahraničných spoločností z „nepriateľských krajín“, ktorým sa nepodarilo krajinu po jej invázii na Ukrajinu opustiť. Prvými obeťami sa stali energetické dcérske firmy nemeckého Uniperu a fínskeho Fortumu. Dekrét, ktorý to umožnil, podpísal v utorok 25. apríla samotný prezident Vladimir Putin. Údajne má ísť pritom iba o dočasnú správu majetku.

Podľa dekrétu ruské úrady preberajú kontrolu nad takmer 84-percentným podielom nemeckého energetického koncernu Uniper v spoločnosti Unipro JSC. Tá vlastní päť elektrární, vrátane tepelnej elektrárne Surgutská GRES-2, ktorá je najväčšou tepelnou elektrárňou v Rusku a druhou najväčšou elektrárňou spaľujúcou zemný plyn na svete. Jej inštalovaná kapacita predstavuje viac ako 5600 megawattov. Celkovo elektrárne spoločnosti disponujú v Rusku inštalovanou kapacitou viac ako 11 000 megawattov.

Súčasťou aktuálneho rozhodnutia ruského prezidenta je aj prevzatie kontroly nad vyše 98-percentným podielom fínskeho energetického koncernu Fortum nad jeho podnikaním v Rusku. Tá v krajine prevádzkuje sedem tepelných elektrární v uralskom regióne a v Západnej Sibíri. Ich celková inštalovaná elektrická kapacita je 4,7 gigawattov a tepelná kapacita 7,6 gigawattov. Spolu s ďalšími partnermi v Rusku sa Fortum spolupodieľal na prevádzke veterných a solárnych elektrární s kapacitou 3,4 gigawattov.

Dočasnú správu prevezme federálna agentúra

Ako informovala agentúra ČTK s odvolaním sa na ruskú štátnu agentúru TASS, dočasnú správu nad zahraničným majetkom v Rusku prevezme federálna agentúra pre správu štátneho majetku Rosimuščestvo. Zahraničný majetok v Rusku pritom bude pod touto „vonkajšou kontrolou“ až dovtedy, kým sám Putin rozhodne o jej ukončení, uvádza sa tiež v nariadení. Vonkajšia kontrola neznamená, že by pôvodní majitelia o svoj majetok prišli, nebudú mať ale právo ho spravovať.

Tepelná elektráreň Surgutská GRES-2 spaľujúca zemný plyn z portfólia spoločnosti Unipro JSC je najväčšou tepelnou elektrárňou v Rusku. Foto: unipro.energy

Dekrét je podľa TASS odpoveďou na zabavovanie ruského majetku v zahraničí. V jeho preambule sa uvádza, že ide o reakciu „na nezákonné kroky Spojených štátov a ďalších krajín, ktorých cieľom je zbaviť alebo obmedziť vlastnícke práva Ruska, jeho firiem a občanov“. Ako dopĺňa web The Moscow Times, dekrét umožňuje Putinovi previesť na federálnu agentúru akékoľvek aktíva spoločností spojených s „nepriateľskými krajinami“ v prípade zabavenia ruského majetku v zahraničí alebo obmedzenia práv na jeho vlastníctvo.

Chceli Rusko opustiť

Obe aktuálne dotknuté spoločnosti pritom už avizovali svoj záujem Rusko opustiť. Uniper, bývalý najväčší nákupca ruského plynu v Nemecku a investor v projekte plynovodu Nord Stream 2, v novembri dokonca uviedol, že našiel pre svoje ruské aktíva kupca. Údajne však nezískal „politický súhlas“ s obchodom.

Predstavitelia Uniperu napokon vo februári tohto roka uviedli, že toto rozhodnutie mal urobiť samotný Putin. Uniper vo svojej výročnej správe klasifikoval ruské aktíva ako „ukončené podnikanie“ a ocenil ich na jedno euro. Nemeckí zástupcovia zároveň opustili predstavenstvo Unipro pre hrozbu sankcií.

Spoločnosť Fortum svoj zámer opustiť Rusko deklarovala už začiatkom marca minulého roka. Zastavila všetky nové investičné projekty v krajine a neposkytovala žiadne nové financovanie svojim ruským dcéram. V máji 2022 firma oznámila, že preferuje predaj svojich ruských aktív a taktiež že sa rozhodla nahradiť ruské dodávky palív vo svojich prevádzkach v ostatných krajinách.

Viac o téme: aktíva , dekrét , Fortum , majetok , Rusko , Uniper , Unipro JSC , Vladimir Putin

Súvisiace články

Aktuálne správy