Putin: Ceny energií sa blížia ekonomicky odôvodnenej úrovni, Rusko plní záväzky

Ceny energií sa blížia ekonomicky odôvodnenej úrovni, povedal v stredu podľa agentúry Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summite Euroázijskej hospodárskej únie (EAHU). Rusko podľa neho naďalej plní svoje záväzky v oblasti dodávok energie. EAHU zahŕňa Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizsko.

Putin uviedol, že Ukrajina, ktorú Rusko vlani vo februári vojensky napadlo, stále dostáva peniaze za tranzit energie cez svoje územie, hoci Rusko označila za agresora. Dodal tiež, že Rusko pri platbách znižuje podiel takzvaných nepriateľských mien.

Ruský prezident na konferencii otvoril aj otázku nedostatku energie v Európe. „Teraz sa ceny energií vďaka bohu blížia ekonomicky odôvodnenej úrovni, ale kto môže za to, čo sa stalo?“ povedal Putin. „Vyhodili do povetria Nord Stream 1, nespustili Nord Stream 2,“ dodal s odvolaním sa na dvojicu plynovodov vedúcich z Ruska cez Baltské more do Nemecka, ktoré vlani v septembri vážne poškodili výbuchy.

Poškodenie plynovodov bola sabotáž

Rusko bez toho, aby poskytlo dôkazy, opakovane uviedlo, že za výbuchmi stoja západné krajiny. Vyšetrovatelia zo Švédska a Dánska – v ktorých výlučných ekonomických zónach sa výbuchy odohrali – oznámili, že poškodenie plynovodov nastalo v dôsledku sabotáže, ale nepovedali, kto je podľa nich za ňu zodpovedný.

Zasadnutie EAHU sa tento rok koná v Moskve, vlani bolo v kirgizskej metropole Biškeku. Bieloruský vodca Alexander Lukašenko avizoval bilaterálnu schôdzku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Viac o téme: ceny energií, Euroázijská hospodárska únia EAHU, Nord Stream, plynovod, Putin, Rusko, summit

Súvisiace články

Aktuálne správy