Príjmy Ruska z vývozu ropy sa v marci a apríli zotavili z úrovní z januára a februára a dosiahli najvyššiu úroveň od novembra minulého roka. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnilo nezávislé fínske Centrum pre výskum energií a čistého vzduchu (CREA). Očakáva sa pritom, že Moskva bude schopná príjmy z predaja ropy ďalej zvyšovať, uviedol server americkej televízie CNBC.
Zistenia ukazujú, že Moskva v poslednom čase opäť úspešne získava peniaze z vývozu fosílnych palív napriek tomu, že koncom minulého roka zaviedla Európska únia zákaz dovozu a skupina ekonomicky vyspelých krajín G7 prišla so širším obmedzením cien ruskej ropy. Lídri G7 pritom na záver nedávneho summitu v Japonsku uviedli, že cenový strop na ruskú ropu a ropné produkty funguje, že príjmy Ruska z ich predaja sa znížili a že z klesajúcich cien ropy a plynu majú zisk krajiny po celom svete.
Analytici trhu s energiami z CREA naznačili, že neúspech tzv. koalície pre cenový strop pri revízii cenových úrovní a presadzovanie tejto politiky spôsobil, že opatrenie stratilo na sile, integrite a dôveryhodnosti.
„EÚ nesplnila svoj záväzok, že bude revidovať cenový strop každé dva mesiace, aby zabezpečila, že tento strop zostane nižší ako priemerná trhová cena,“ povedal analytik CREA a spoluautor správy Lauri Myllyvirta. „To je jasné znamenie, že to presadzovanie nefunguje,“ dodal.
Po prudkom prepade prichádza vytriezvenie?
Na začiatku tohto roka údaje ukazovali, že príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív sa v decembri prudko znížili. Vyzeralo to, že to značí účinnosť politiky zameranej na príjmy Ruska z ropy a vyvolalo to volanie po ešte tvrdších opatreniach, ktoré by pomohli Kyjevu zvíťaziť. Najnovšie zistenia CREA však ukazujú, že daňové príjmy Ruska z vývozu ropy v apríli medzimesačne vzrástli o šesť percent vďaka marcovému rastu vývozu. Treba však dodať, že príjmy Kremľa boli výrazne nižšie ako v apríli minulého roka, keď ceny prudko vzrástli.
Mali by sa podľa vás ropné sankcie voči Rusku ešte sprísňovať?
Výsledkom vyšších vývozných príjmov v marci bol tiež rast daňových príjmov Ruska z ťažby nerastných surovín v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o päť percent. A v máji sa očakáva ešte vyšší nárast. To znamená, že po prepade na dno na začiatku tohto roka sa daňové príjmy z ťažby ropy vďaka zvýšenému predaju zotavujú.
Analýza strediska CREA ukázala, že od zavedenia zákazu dovozu ruskej ropy do EÚ a stanovenia cenového stropu na ruskú ropu skupinou G7 príjmy Moskvy z vývozu ropy po mori predstavovali odhadom 58 miliárd eur. Väčšina tejto ropy bola prepravená tankermi poistenými alebo vlastnenými Európou.
Ešte nižší cenový strop by mohol okresať ruské príjmy
CREA odhaduje, že príjmy Ruska by sa mohli znížiť o ďalších 22 miliárd eur, ak by cenový strop na ropu bol znížený na 30 dolárov za barel a cenové stropy na ropné produkty by sa zodpovedajúcim spôsobom zrevidovali.
V súčasnosti je cenový strop na ruskú ropu 60 dolárov za barel. Tento strop krajiny G7, Austrálie a EÚ zaviedli 5. decembra minulého roka. EÚ a Británia navyše zaviedli zákaz dovozu ruskej ropy po mori. Tento rok vo februári potom bol zavedený cenový strop 100 USD za barel na ruské ropné produkty, ako je nafta, a 45 USD za barel na ropné produkty, ako je napríklad vykurovací olej. Cieľom cenových stropov je obmedziť príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív, ktorými Moskva financuje inváziu na Ukrajinu.
Americké ministerstvo financií odhaduje, že príjmy Ruska z predaja ropy od začiatku tohto roka klesli na iba 23 percent ruského rozpočtu. Pred inváziou vlani vo februári predstavovali 30 až 35 percent rozpočtu.