Lacnejší plyn sme tu už poriadne dlho nemali! Blíži sa definitívny koniec energetickej krízy?

, Redakcia

Plyn sa momentálne v Európe obchoduje za ceny, na aké sme boli zvyknutí ďaleko pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Dokonca sa cena dostala na úrovne, kde bola ešte pred ruským uťahovaním kohútikov na plynovodoch do Európy zhruba v polovici roka 2021. Je teda energetická kríza definitívne za nami?

Kontrakty na zemný plyn s dodávkou o mesiac sa na európskom virtuálnom uzle TTF v Holandsku v piatok napoludnie obchodovali za cenu pod 23 eur za megawatthodinu. Pod túto úroveň pritom cena plynu pre Európu klesla prvýkrát nielen od začiatku vojny na Ukrajine, ale dokonca od obdobia mesiace pred inváziou, kedy Rusko začalo uťahovať Európe kohútiky na plynovodoch. Lacnejšie sa totiž plyn v Európe obchodoval naposledy ešte v apríli 2021.

Za zlacňovaním plynu pritom podľa webu euronews.com možno hľadať viacero kľúčových faktorov, od klimatických po ekonomické. Podstatnú úlohu zohráva aj teplá zima na severnej pologuli, ale tiež výrazný pokles dopytu po zemnom plyne v priemysle aj pre domácnosti. Vo Francúzsku či Nemecku totiž zažívajú tretiu, resp. štvrtú najteplejšiu zimu za posledných 34 rokov, čo výrazným spôsobom utlmuje dopyt po vykurovaní.

Ďalším kľúčovým faktorom prudkého poklesu cien zemného plynu v Európe bol silný výkon obnoviteľných zdrojov energie a výroby jadrovej energie. „Po slabých rokoch 2021 a 2022 vykázala veterná a solárna energia v roku 2023 výrazné zlepšenie a vodná energia dosahuje takmer päťročné sezónne maximá. Okrem toho výroba jadrovej energie zaznamenala lepší výkon v druhej polovici roku 2023 a pokračovala aj v roku 2024,“ uvádza web euronews.com.

Zásobníky stále slušne naplnené

Vo výsledku sa tak Európa približuje ku koncu vykurovacieho obdobia s nadpriemernými rezervami plynu v zásobníkoch. V Nemecku sú napríklad naplnené na vyše 70 percent, v Taliansku na takmer 60 percent a vo Francúzsku na takmer 50 percent. Na Slovensku sú dokonca zásobníky plynu naplnené až na 72 percent.

Hoci momentálne nič nenaznačuje, že ceny plynu pre Európu by mali v nasledujúcich mesiacoch výraznejšie stúpať, skôr naopak, o konci energetickej krízy ešte hovoriť nemožno. Aktuálny pokles cien totiž môže napríklad viesť k zvýšeniu dopytu v Ázii. „Napriek stabilným tokom plynu do Európy krajiny ako Čína, India a Thajsko zintenzívňujú nákupy LNG,“ uvádza web tradingeconomics.com s tým, že rizikovým faktorom zostávajú aj neplánované výpadky dodávok nórskeho plynu.

Blíži sa podľa vás koniec energetickej krízy?

Rovnako môže do cien plynu ešte prehovoriť počasie, keď sa napríklad koncom februára očakáva ochladenie v severozápadnej Európe. Pretrvávajú aj ďalšie faktory s možným vplyvom na rast cien dôležitej komodity. Či už prípadné ekonomické oživenie, alebo pretrvávajúce problémy v Červenom mori.

Koniec energetickej krízy?

Každopádne, definitívny koniec energetickej krízy v Európe by podľa euronews.com mohol byť už relatívne blízko. Bude však k tomu potrebné prekonať minimálne ešte jednu zimu. Aktuálne totiž štrukturálny deficit európskeho zemného plynu nebol úplne vyriešený, pretože zvýšená dodávka LNG úplne nevykompenzovala výpadky dodávok z Ruska.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Všetko by sa však mohlo zmeniť už budúci rok. „Počnúc rokom 2025 dôjde k výraznému nárastu globálnej ponuky LNG, čo povedie k situácii s nadmernou ponukou na trhu a následne k zníženiu cien plynu a LNG v Európe, najmä v rokoch 2026 až 2028,“ dodáva euronews.com.

Viac o téme: cena plynu , ceny plynu , energetická kríza , euronews.com , LNG , Rusko , skvapalnený zemný plyn LNG , tradingeconomics.com , TTF , vojna na Ukrajine , zásobníky plynu , zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy