Európe sa darí krotiť ceny plynu: V boji proti energetickej kríze nám výrazne pomáha aj Ukrajina!

Zdá sa, že ani chladné decembrové počasie a s ním spojená vyššia spotreba energie na vykurovanie, nemusia robiť Európanom vrásky na čelách. Zásobníky zemného plynu v rámci štátov Európskej únie boli totiž aj na prelome rokov naplnené na vysoko nadpriemernej úrovni. Obavy z energetickej krízy a prudkého rastu cien zemného plynu, ktoré sme mali možnosť zažiť po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, sú tak pravdepodobne zažehnané. Práve vojnou zmietaná Ukrajina je však v tomto smere kľúčová.  

Európske energetické spoločnosti sa aj napriek prebiehajúcej vojne ešte na začiatku minulého roka rozhodli uskladniť na Ukrajine svoje zásoby zemného plynu. Toto rozhodnutie im tak v priebehu roka umožnilo čerpať pomerne malú časť z vlastných zásob v rámci Európskej únie, čím sa podarilo udržať ceny zemného plynu na násobne nižších hodnotách ako to bolo v roku 2022, informuje na webe Financial Times.

Aktuálne s chladnejším počasím a prirodzene vyšším dopytom sa však otvorili kohútiky ešte o niečo viac a do susedných krajín, vrátane Slovenska, prúdilo z Ukrajiny v prvej polovici decembra asi 26 miliónov metrov kubických zemného plynu denne. Práve týmto spôsobom sa energetické spoločnosti snažia oblúkom vyhnúť hrozbe nedostatku plynu. „Ukrajina hrá túto zimu kľúčovú úlohu pre bezpečnosť dodávok plynu pre strednú a východnú Európu,“ povedala Natasha Fielding, vedúca pracovníčka v Argus Media, agentúre na vykazovanie cien zemného plynu.

Čierny scenár by sa už zopakovať nemal

„Ukrajina pomáha Európe udržiavať jej domáce zásoby vysoké, čím sa znižuje riziko, že sa zásoby vyprázdnia v dôsledku pretrvávajúceho chladu koncom zimy,“ dodáva Fielding. Náš východný sused tak ťaží z bohato vybudovanej infraštruktúry, ktorá predstavovala hlavnú tranzitnú cestu pre ruský plyn, ktorý mal pred inváziou bezmála 40-percentný podiel na všetkých dodávkach plynu do Európskej únie.

Práve vysoký podiel ruského plynu na celkových dodávkach dostal v roku 2022 úniové spoločenstvo do veľkých problémov, potom čo Rusko znížilo svoje dodávky a ceny zemného plynu v lete 2022 raketovo narástli na rekordné maximá. Ukrajina je tak akousi alternatívou na skladovanie plynu pre susedné štáty, keďže zásobníky na Slovensku, v Poľsku či v Maďarsku dosiahli svoje maximálne úrovne už v polovici októbra minulého roka.

Kyjev navyše uľahčil tento proces znížením skladovacích taríf a oslobodením od cla na tri roky, čo umožňuje relatívne jednoduchý opätovný dovoz do Európskej únie. Úlohu zohráva aj snaha Ukrajiny začleniť sa do energetického bloku krajín EÚ.

Zásobníky sú v bezpečí

Aj napriek vojnovému konfliktu nie sú obavy o bezpečnosť ukrajinských zásobníkov na mieste. Tie sú totiž ukryté hlboko pod zemou v západnej časti Ukrajiny, ďaleko od prebiehajúcich bojov. Ukrajina ponúkla zahraničiu asi tretinu zo svojich celkových skladovacích kapacít, čo je asi 10 miliárd metrov kubických. Takýto objem je viac ako dostačujúcou rezervou pre už existujúce zásobníky Európskej únie v objeme približne 115 miliárd metrov kubických.

Ako uvádza ukrajinská štátna ropná a plynárenská spoločnosť Naftogaz, európski dodávatelia plynu skladovali na Ukrajine pred zimnými mesiacmi asi 2,5 miliardy metrov kubických zemného plynu, čo je výrazne najviac od začiatku vojny. Podľa agentúry Argus Media smerovala viac ako polovica už vyvezeného uloženého plynu ku našim severným susedom do Poľska a zvyšok si rozdelilo Slovensko, Maďarsko a Moldavsko.

Zásobníky v krajinách EÚ sú tak aj naďalej naplnené na 90 percentách svojej kapacity, čo je dramaticky viac, ako to bolo v priemere za posledných päť rokov, uvádza asociácia Gas Infrastructure Europe. Veľký objem zemného plynu v zásobníkoch sa postaral aj o udržanie nízkej ceny na európskych trhoch. Za minulý rok je tak možné konštatovať, že ceny plynu sa v porovnaní s rokom 2022 pohybovali na násobne nižšej a najmä oveľa stabilnejšej úrovni.

Stanovený cieľ sa pravdepodobne podarí dodržať s rezervou

"Prúdenie plynu z ukrajinských zásobníkov určite pomohlo udržať európske zásobníky na úrovni 90 percent," uviedla senior analytička v spoločnosti Rystad Energy, Nikoline Bromander. Cieľom Európskej komisie tak zostáva k 1. februáru 2024 priemerné naplnenie európskych zásobníkov na úrovni 45 percent. Jedným dychom však komisia v stanovisku uviedla, že "krajiny by sa mali snažiť dosiahnuť 55 percent".

Prognóza spoločnosti Rystad to však vidí ešte o niečo pozitívnejšie. Ak nedôjde k výraznejším dodávkovým škrtom a dopyt bude aj naďalej na aktuálnej, nie príliš vysokej úrovni, zásoby v krajinách Európskej únie by mali byť na konci prvého kvartálu 2024 na úrovni 80 miliárd kubických metrov, čo je asi 70 percent z celkovej kapacity. "Európa je v relatívne zdravej pozícii," uzatvára Bromander.

Viac o téme: ceny plynu , dodávky plynu , energetická bezpečnosť , energetická kríza , Európska únia EÚ , plyn , Rusko , Ukrajina , vojna na Ukrajine , zásobníky plynu

Súvisiace články

Aktuálne správy