Zlé správy pred hlavnou motoristickou sezónou: Vysoký dopyt po rope nám zdražuje tankovanie!

, Redakcia

Ceny pohonných hmôt na slovenských čerpacích staniciach sa v tomto roku zvyšujú. Zhruba trojpercentný nárast cien nafty prekonáva viac ako 8-percentný nárast cien benzínu. Na dôvody tohto vývoja pred blížiacim sa začiatkom hlavnej motoristickej sezóny sa pozrel analytik XTB Marek Nemky.

Ropa cenovo rastie už od polovice decembra, kedy bolo možné pozorovať podstatne nižší globálny záujem o pohonné hmoty ku koncu roka a výrazne vyššiu produkciu primárne od Spojených štátov. Dopyt sa však postupne začal oživovať a produkcia v Spojených štátoch mala mierne problémy kvôli mrazom. Dopyt po ropných produktoch však podľa analytika XTB naďalej rástol, jednak vďaka nižším cenám, ale aj vďaka teplejšiemu počasiu.

Ponuka čierneho zlata však taktiež bola limitovaná zo strany kartelu OPEC+, keďže OPEC+ sťahuje z trhu v súčasnosti 2,2 mil. barelov, nad rámec 3,66 mil. barelov, ktorý bol dohodnutý v roku 2022. Nižšia ponuka na trhu, ktorá je spojená s vysokým dopytom tak spôsobuje rast cien pohonných hmôt. „Vyšší dopyt nesledujeme iba v západných krajinách ale aj v Číne, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Momentálne na trhu pozorujeme nedostatok a tak cena musela reagovať rastom,“ dodáva pre web oPeniazoch.sk analytik.

Snažíte sa pri rastúcich cenách pohonných látok menej využívať auto?

Podľa Mareka Nemkyho je taktiež možné vidieť vo svete zvýšené geopolitické napätie medzi Izraelom a Iránom, ale aj úspešné ukrajinské útoky na rafinérsku infraštruktúru v Rusku, čo len naďalej nahráva vyšším cenám ropy.

Ceny pohonných hmôt sa samozrejme vyvíjali podobne ako ceny ropy. Ceny benzínu rástli dokonca o čosi rýchlejšie ako ceny nafty. Ceny nafty vzrástli od začiatku roka o 3,22 percenta a ceny benzínu dokonca o 8,24 percenta. „Dôvodom rýchlejšieho rastu benzínu boli veľké rutinné opravy rafinérii v Spojených štátoch, ktoré znamenali nižšiu produkciu pohonných hmôt a primárne benzínu, čo zvýšilo svetovú cenu. Ceny nafty sú však taktiež v ohrození v súčasnosti ako vidíme problémy v rafinériách v Rusku,“ dodáva Nemky.

A aký vývoj môžeme očakávať v ďalších mesiacoch? Analytik upozorňuje, že za chvíľu nám začína motoristická sezóna, čo sezónne znamená ďalší nárast cien. Utlmiť to však môže ešte OPEC, ktorý začne znižovať svoje reštrikcie produkcie ropy a mierne uvoľní tlak na trhu.

Viac o téme: benzín , Marek Nemky , motoristi , nafta , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , pohonné látky , ropa , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy