Trpké správy z čerpačiek: Benzín rýchlo zdražuje! Čo čaká motoristov pred hlavnou sezónou?

, TASR/red

Spotrebiteľské ceny oboch druhov motoristami preferovaných benzínov počas 14. týždňa tohto roka naďalej rástli. Dosiahli tak najvyššie hodnoty od konca septembra 2023 a blížia sa k minuloročným maximám. Naopak, cena nafty klesá takmer nepretržite od polovice februára a aktuálne sa predáva za najnižšiu cenu od konca januára.

Benzín natural 98 sa predával za priemernú cenu 1,895 eura a benzín natural 95 za 1,680 eura za liter. Obidva za týždeň zdraželi o viac ako 2 centy. Naopak, cena nafty klesla na úroveň 1,566 eura za liter. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Klesla aj cena skvapalneného ropného plynu (LPG), ktorý sa v 14. týždni predával priemerne za 0,700 eura za liter. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) klesla na 1,601 eura za kilogram. Skvapalnený zemný plyn (LNG) zdražel o 1 cent na 1,469 eura za kilogram.

Plyn bioLNG sa aktuálne predával za 2,460 eura za kilogram, vodík za 21,60 eura za kilogram a elektrická energia, ktorá slúži na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eura za 1 kilowatthodinu (kWh). Štatistický úrad (ŠÚ) SR od roku 2024 týždenne zverejňuje priemerné ceny deviatich druhov palív pre motorové vozidlá, vrátane alternatívnych druhov.

"V medziročnom porovnaní bola cena benzínu natural 98 vyššia o 6 %, natural 95 o 5 % a nafta o 5 %. Plyny používané na pohon motorových vozidiel sa predávali lacnejšie ako pred rokom, a to LNG o 18,9 % a LPG o 6,1 %. Plyn CNG medziročne zdražel o 1,7 %," vyčíslili štatistici.

Trh reaguje najmä na Blízky východ

Ceny ropy podľa analytika investičnej platformy XTB Mareka Nemkyho v danom týždni uzatvorili obchodovanie o 4,22 % vyššie na cene 91,17 dolára za barel ropy Brent. Po cenovom náraste však vidíme v súčasnosti miernu stabilizáciu a cena ropy sa nachádza v okolí 90 dolárov.

V súčasnosti pritom trh podľa analytika celkom výrazne reaguje na fundamenty v Strednom východe, kde sa čoraz častejšie rieši prímerie v Gaze. "Riziko pre vstup Iránu do otvoreného konfliktu s Izraelom je však po Izraelskom útoku mierne vyššie. Iránsky veliteľ námorníctva sa taktiež vyjadril, že keby to bolo nevyhnutné, tak Irán môže uzavrieť Hormuzský prieliv, cez ktorý prechádza až 20 percent svetovej spotreby ropy. Zvýšené napätie tak nahráva vyšším cenám ropy na trhu," uviedol Nemky.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Fundamenty však začínajú podľa neho vyzerať mierne negatívnejšie. Inflačné dáta zo Spojených štátov ukazujú, že rast cien sa u nich ešte nezastavil, čo by znamenalo udržanie vysokých úrokových sadzieb dlhšie ako sa očakávalo a ďalšie tlmenie spotreby v USA. Reportované zásoby zo Spojených štátov taktiež naznačujú slabší dopyt, keďže vidíme nárast jednak zásob ropy o 5,8 milióna barelov, ale taktiež aj nárast zásob ropných produktov. Spojené štáty taktiež vykázali podstatne nižší objem dodaných ropných produktov až o 2,1 milióna barelov, čo naznačuje slabý dopyt amerického spotrebiteľa.

"Na druhej strane tu ešte stále máme na stole škrty kartelu OPEC+, ktoré však môžu byť v druhej polovici roka mierne uvoľnené. Problémy hlásia aj v Mexiku, kde znižujú export ropy o 330 tisíc barelov denne, aby dokázali zásobovať domáce rafinérie," dodal Nemky.

Nádej na lacnejší benzín?

Veľkoobchodné ceny v Rotterdame sa v súčasnosti pohybujú zhodne s maloobchodnými cenami pohonných hmôt. "Výhľad do ďalších mesiacov však vidím už mierne pozitívny, minimálne na cenách benzínu, ktoré by v najbližšom mesiaci ešte pred motoristickou sezónou vďaka normalizácii na trhu v USA mohli mierne poklesnúť," tvrdí analytik XTB.

Očakávate v nasledujúcich mesiacoch zlacňovanie alebo zdražovanie pohonných látok?

V súčasnosti taktiež ceny ropy v sebe zahŕňajú rizikovú prirážku z dôvodu napätej situácie na Strednom východe a ako sme to videli v septembri 2023, tá bola podstatne rýchlo vymazaná. Naďalej tak podľa Nemkyho budú ceny ropy a napätie na trhu určované geopolitikou a ďalší vývoj tak ostáva neistý.

"Otázkou však ostáva, čo s cenami nafty. V súčasnosti vidíme mierne nižší dopyt po nafte, avšak do Európy je práve nafta importovaná zo Stredného východu a napätie v regióne by malo zvýšiť napätie aj na cenách nafty," uvádza analytik. Ako dodal, to však v súčasnosti nevidíme, čo sa však môže pomerne rýchlo zmeniť. Rozdiel medzi cenami nafty a cenami benzínu by sa tak už čoskoro mohol uzavrieť.

Viac o téme: benzín , Brent , ceny palív , ceny ropy , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , ropa , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy